Nyheder

Anklagere og forsvarere
på banen

0 anbefalinger
12 ledere fra SBU-klubber skal i september drøfte fordele og ulemper omkring resultater i børnefodbold. Anklagere og forsvarere mødes efterfølgende i ”retten”.
Kom med din mening
Styrer resultaterne børnefodbolden?
Skal SBU fjerne resultater i børnefodbold (7-12 år)?
Er det forældrene, trænerne, klubledelsen eller børnene selv, der går mest op i resultaterne?
Hvad synes du?
Giv din mening til kende gennem et indlæg i SBU’s debatforum (under ”Turneringer” / ”Resultater i børnefodbold”) og/eller med i læserindlæg i SBU’s blad Sjællandsk Fodbold (sendes til jhal@sbu.dbu.dk senest 16. september 2005).
Skriv kort – og kom længere ud med dit budskab.
Der er både fordele og ulemper samt modstandere og tilhængere omkring offentliggørelse af resultater i børnefodbold, og spørgsmålet om resultater i børnefodbold skal fjernes er fyldt med masser af dilemmaer, at ja og nej ikke bare kan stå alene.
 
SBU’s bestyrelse ønsker dog, at få analyseret fordele og ulemper ved at offentliggøre resultater og stillinger for børn i alderen 7-12 år, og til det arbejde skal 12 fodboldledere (se oversigten nederst på siden) fra de sjællandske klubber medvirke i projekt, der består af to ad hoc-grupper.
 
Den ene gruppe består af trænere og ledere, som umiddelbart siger ja til resultater i børnefodbold, mens den anden omvendt består af anklagere for ”resultatfodbold” for børn.
De to grupper mødes til et møde i september, hvor opgaven er ganske enkel. De to grupper skal nemlig finde de bedste argumenter henholdsvis for og mod resultater i børnefodbold.
 
Og meget naturligt afsluttes projektarbejdet i ”retten”, når anklagerne og forsvarerne mødes, og de to grupper skal fremlægge de bedste argumenter for hinanden – og alle andre fodboldinteresserede ledere, som har lyst til komme i ”retten” søndag den 23. oktober.
 
Relevante links:
 
 
Ja-gruppen
 
Nej-gruppen
Bent-Ove Bjørn, Lejre IF
 
Fl. Lauenborg-Bendtsen, Hørsholm-U. IK
Claus Avanzini, Skovlunde IF
 
Jan Fl. Andersen, Herlufsholm GF
Jan L. Sørensen, Solrød FC
 
Jørgen Jakobsen, Måløv BK
Klaus Hansen, Hedehusene IK
 
Palle Jensen, Karlslunde IF
Poul Steffensen, Birkerød IF
 
Peter Alsted, Vallensbæk IF
Ulf Ravn, Strøby AIK 65
 
Tommy Andersen, Gundsø FC
 

Af: Jesper Hallgren

31. august 2005, 11:07

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: