August-nummeret af SBU’s fodboldmagasin, der i disse dage er på vej til abonnenterne, findes nu som PDF-fil på SBU’s hjemmeside.
Årets fjerde udgave af SBU’s fodboldmagasin, Sjællandsk Fodbold, er nu kommet på gaden. August-nummeret, som er på 28 sider, er på vej til bladets godt 2.000 abonnenter, og findes nu også som PDF-fil på sbu.dbu.dk.
- Alle har dermed mulighed for at læse bladet på nettet, hvilket måske kan inspirere nogen til at tegne et abonnement, der blot koster 100 kroner årligt. Under alle omstændigheder kommer bladets budskaber på den måde ud til endnu flere, og det er det vigtigste, pointerer SBU’s administrationschef, Jens Erik Jensen.
Og budskaberne i august-udgaven indeholder som sædvanlig lidt for alle i den sjællandske fodboldverden. Sjællandsk Fodbold rummer således f.eks. en spændende beretning fra den sjællandske dommerinstruktør og lovfortolker, Lars-Erik Buller Friis, der – sammen med sin jyske kollega Anders V. Larsen – har været på Grønland for at under i dommerfaget.
SBU’s formand, Kurt Bagge-Hansen, kommer i sin faste lederartikel ind på den øjeblikkelige debat om resultater i børnefodbold. ”Især børnefodbold er og skal være en leg, og derfor var sommerens Fodboldskoler med samba måske sjovere end den evige jagt på sejre, oprykninger og mesterskaber”, skriver Kurt Bagge-Hansen.
Netop debatten om resultater i børnefodbold breder sig over tre sider i bladet, der også indeholder flere læserindlæg og et tilbageblik på sommerens unionsstævner, hvor vi blandt andet mødte den tidligere SBU-formand Erik Asmund og den tidligere landsholdsspiller Benny Nielsen, der i år havde en dobbeltrolle i Vejle.
Som spilleragent er den tidligere SBU-dreng Benny Nielsen altid på plads i Vejle, hvor han i år havde en søn med på KBU’s U/16-hold. Unionsstævnerne har stor bevågenhed, men spillerne skal kunne spille med det pres, fastslår Benny Nielsen.
Selv om Erik Asmund, der for 30 år siden i øvrigt havde en søn på SBU’s hold, er blevet fodboldpensionist valfarter han fortsat til unionsstævnerne. I år blev han dog lidt forsinket på grund af sin 70-års fødselsdag. Læs om den pensionerede SBU-formand, der er flyttet til Sønderjylland. Og som trives uden ansvar.
I august-nummeret, der også indeholder den sædvanlige ”topscorerliste” over SBU’s 20 største klubber, der har fem nye klubber i forhold til medlemsregistreringen i 2004, kan du selvfølgelig også finde de faste rubrikker som ”Konsulenternes Klumme”, ”Rodekassen” og ”Spørgsmål besvares af unge”, hvor der denne gang er miniportræt af Lotte Kristensen fra Strøby AIK 65 og Simon Weber Marcussen fra Nykøbing IF.