Nyheder

10 SBU-hold kæmper
om DM-billetter

0 anbefalinger
Programmet for semifinalestævnerne i indefodbold for herrer i den kommende weekend er offentliggjort. I alt 10 sjællandske hold er med.
Det går som bekendt hurtigt i indefodbold. I den forgangne weekend blev de sidste SBU-klubber til semifinalestævnerne for herresenior fundet, og i den kommende weekend går det løs i henholdsvis Helsinge i Nordsjælland og Bramdrupdam ved Kolding.
 
Hvert af de to semifinalestævner – øst-udgaven lørdag og vest-stævnet søndag – har deltagelse af 16 hold (fire puljer á fire hold), og de seks bedste kvalificerer sig til DM-finalestævnet i Maribo lørdag den 7. januar 2006.
 
I lørdagens øst-semifinalestævne i Helsinge er sidste sæson tre medaljevindere alle med. De regerende Danmarksmestre fra Albertslund IF samt sølv- og bronzevinderne fra henholdsvis HIK og Glostrup er dog i hver sin pulje.
 
Udover Albertslund og Glostrup er fire andre sjællandske klubber med i øst-udgaven, og det er Faxe BK, BK Søllerød-Vedbæk, Kalundborg GB og Fuglebjerg/Sandved-Tornemark IF.
 
Blandt de 16 klubber i vest-semifinalestævnet er der hele fire tidligere inde-mestre. Blandt deltager i Bramdrupdam er således de fire-dobbelte danske mestre fra Køge BK (1995, 2000, 2001 og 2002), samt mestrene fra 1998, 1999 og 2004, som er henholdsvis Døllefjelde-Musse IF, Holstebro BK og Vivild IF.
 
Kun to SBU-dommere
Mens der altså er 10 SBU-klubber blandt de i alt 32 semifinalehold er Flemming Schultz, Hedehusene, og Leif Petersen, Sandved, de to eneste SBU-dommere, der skal fløjte ved semifinalestævnerne, hvor der i alt er udpeget 12 dommere – seks i hvert stævne.
De to SBU-dommere skal begge dømme i lørdagens stævne i Helsinge sammen med to KBU-dommere og en fra såvel Bornholm og Lolland-Falster, mens det udelukkende er fynske og jyske dommere, der fløjter søndagsstævnet.
Dommerne fremgår af stævneprogrammet.
Udover Køge er SBU-klubberne BK Avarta, Avedøre IF og Toksværd også repræsenteret i søndagens stævne, hvor de i alt fire sjællandske klubber dog er placeret i hver sin pulje.
 
Der er gratis adgang til begge semifinalestævner, der har samme opbygning, og som det fremgår af stævneprogrammerne (se herunder) er der både lørdag og søndag start kl. 12.00, mens sidste kamp er knap seks timer senere. 
 
Relevante links:

Af: Jesper Hallgren

07. december 2005, 11:50

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: