Som en del af den nye børnestruktur, får alle sjællandske klubber mulighed for at tilmelde sig et seminar omkring strukturen og dens muligheder.
|
Gratis SBU-seminar om ny børnestruktur
Dato: Lørdag den 9. september 2006
Kl. 09.00 – 13.00: Fladså-hallen (FK Sydsjælland)
Kl. 13.30 – 17.30: Rundforbi Stadion (BSV)
Dato: Søndag den 10. september 2006
Kl. 09.00 – 13.00: Tuse-hallen (Tuse IF)
Kl. 13.30 – 17.30: Helsinge Kulturhus (Helsinge SI)
Det er gratis at deltage, men udeblivelse koster 300 kroner pr. person. Kun SBU-klubber kan deltage, og hver klub kan maksimalt deltage med tre personer. Tilmelding via først-til-mølle, dog senest 31. august. 2006. For tilmelding - klik her.
|
|
Ekstra tilbud med deltagerbetaling
Dato: Fredag den 8. september 2006
Kl. 17.00 – 20.00: Rundforbi Stadion (BSV)
Her vil Horst Wein lave tre-timers praktisk træning for lilleputtrænere 10-12-årige.
Der vil kun være plads til 80 trænere, og derfor er der en begrænsning på tre trænere pr. klub. Deltagergebyret er 100 kroner pr. person, som vil blive faktureret klubben. Tilmelding via først-til-mølle, dog senest 31. august. 2006. For tilmelding - klik her. |
SBU afholder i september fire gratis seminarer om den nye børnestruktur og dens muligheder.
Der vil kunne deltage 100 personer ved hvert afviklingssted, og hver klub skal tilmelde én formidler samt to trænere for at kunne deltage.
Formidleren vil modtage en cd-rom med den nye struktur, som så kan benyttes ved et arrangement for alle klubbens trænere, hvor formidleren holder oplægget, og de to trænere udfører den praktiske del for klubbens øvrige trænere.
Horst Wein vil være inspirator på dagen. Horst Wein skulle have været på Sjælland allerede i maj, men måtte melde afbud på grund af sygdom, men har haft et stort ønske om at komme, og det er nu på plads.
Han vil gennem småspil vise muligheder for at kunne udvikle spil-intelligens, og vil med sikkerhed sørge for, at give de sjællandske børnetrænere en portion inspiration omkring de nye muligheder.