AIK 65 Strøby har siden april måned været en del af årets pokalturneirng. Der sejrede Strøby ude med 5-1 over Næstved FC 77 og siden da har holdet sejret runde efter runde.
I SBU sidste runde inden sommerferien besejrede holdet Frederikssund fra Sjællandsserien 1-0 og var dermed klar til hovedturneringen under DBU.
Holdet havde inden aftenens kamp mod Tårnby vundet over Frem Sakskøbing og Avedøre i de første runder under DBU.
I aftenens kamp mod Tårnby viste serie 2 holdet igen fornemt spil og sejrede i en tæt kamp med 5-4 over holdet fra København.
Dermed er Strøby det sidste seriehold i bowlen, når der trækkes lod blandt de sidste 16 hold til næste runde.
AIK 65 Strøby kan se frem til en præmiecheck på 80.000 kr., efter Serie 2-mandskabet 5-4-sejr over Tårnby FF fra KBUs Serie 1, er det sidste tilbageværende serie-mandskab i Landspokalturneringen.
Mon ikke der er en Strøby anfører, som er med i studiet, når Ekstra Bladet live trækker lod blandt de sidste 16 hold til næste runde.