SFU (Sjællandsk Fodbolddommer Union) har ekskluderet tidligere FIFA liniedommere Jens Larsen med baggrund i en sagsbehandling foretaget i SBU.
P R E S S E M E D D E L E L S E - 22. januar 2010
SFU ekskluderede i dag den tidligere FIFA liniedommer Jens Larsen fra SFU. Baggrunden for dette er, at SFU mener at Jens Larsen – i sin egenskab som formand for SBUs dommerindrangerings gruppe – har optrådt illoyalt over SFU og dens medlemmer.
Jens Larsen kan som ekskluderet dommer dermed ikke længere fungere som udvikler for SBU, DBU og FIFA.
Dommer fusker med kørselsafregningen
Sagen tager sit udgangspunkt i at dommerklubben KAFD (Københavns Amts Fodbold Dommerklub) afslører en af deres dommere, kaldet ’NN’, i at snyde en sjællandsk fodboldklub i.f.m. kørselsafregningen.
KAFD idømmer efterfølgende dommeren NN, som på dette tidspunkt dømmer i serie 1, seks måneders karantæne.
Dette meddeles SBU, og dommeren må således ikke dømme for SBU i denne periode, hvorfor SBU vælger at nulstille dommeren i administrationssystemet.
Jens Larsen, formanden for indrangeringsgruppen, og SBU administration vælger at indplacere dommeren i serie 4 ved karantænens udløb, med baggrund dommerens tidligere forhold. NN blev, udover at fuske med kørepengene 2009, også taget i 2006 for at tilbyde ungdomsspillere at købe slush ice med spiritus i billigt efter kampen
Eksklusion af Jens Larsen
Inden den endelige beslutning om at ekskludere blev truffet blev Jens Larsen indkaldt til ”formøde” hos SFU i dag. SBU anmodede tidligere på ugen om at være til stede under mødet, men dette afviste SFU.
SFU er utilfreds med den sagsbehandling som SBU har fortaget i forhold til NN og mener at
SBU straffer dommeren yderligere, idet SFU ser denne sag som et rent dommerklubanliggende.
- Vi er ikke enige i at dette udelukkende er et SFU anliggende, og vi vil ikke i SBU- regi belønne en dommer som har snydt sjællandske fodboldklubber, det er jo dem som betaler dommernes kørsel i sidste ende. Vi mener ikke at NN kan opretholde sin indrangering set i lyset af de tidligere forhold han har gjort sig skyldig i.
Desuden finder vi finder det helt uacceptabel, at SFU anklager en SBU leder – på baggrund af denne afgørelse, som vi i bestyrelsen i øvrigt har fuld opbakning til, for at være illoyal overfor SFU, udtaler formanden for SBU Kurt Bagge-Hansen.
Fremtidigt samarbejde
SBU indkalder snarest SFU’s bestyrelse til møde omkring det fremtidige samarbejde.
Se her sagens hændelsesforløb
Læs artikel om sagen på dette link