Nyheder

Kvartfinalister fundet i pokalturnering for ungdomshold

0 anbefalinger
Tirsdag 6. oktober blev der udtrukket hold til kvartfinalerne i DBU Sjællands pokalturnering for ungdomshold. Find dit holds modstander her.


Lodtrækningen blev fulgt nøje, da der skulle findes kvartfinalister i DBU Sjællands pokalturnering for ungdomshold.


Traditionen tro var den gamle pokal fra SBU-dagene fundet frem og kinderæg-beholderne støvet af, da der torsdag 6. oktober skulle findes pokalmodstandere i kvartfinalen for U-19, U-17, U-15, U-14 og U-13 Drenge samt U-13 Piger. 

Lodtrækningen til kvalkampene for U-14 Drenge 1. division blev også udtrukket, men kampscenarierne vil af sportslige hensyn først blive offentliggjort på et senere tidspunkt.

U-19 Drenge

Kampene spilles så vidt muligt i uge 16.

Slagelse B&I (2. division) VS Greve Fodbold (2. division)
Frem Hellebæk (Mesterrækken) VS FC Nordsjælland (ligaen)
HB Køge (Divisionen)  VS  Brøndby IF (ligaen)
Helsinge (Mesterrækken) VS  Boldklubben Søllerød-Vedbæk (2. division)

 U-17 Drenge

Kampene spilles så vidt muligt i uge 16.

KFUM Roskilde (3. division) VS Slagelse (2. division)
Brøndby IF (ligaen) VS  Avarta (3. division) eller Lyngby BK (ligaen)*
Greve (2. division)  VS  Næstved IF (divisionen)
Team Egedal (2. division)  VS  FC Nordsjælland (ligaen)

 * Kampen spilles 11. oktober 2011.

Traditionen tro indeholdt kinderæg-beholderene de udtrukne hold.

U-15 Drenge

Kampene spilles så vidt muligt i uge 16.

Bagsværd BK (1) eller Ølstykke*  VS Farum BK (1. division)
Boldklubberne Glostrup og Albertslund (1)  VS  Nordvest (1. division)
FC Roskilde (1) VS  Herfølge BK (1. division)
Køge Boldklub (1. division)  VS  Greve Fodbold (1. division)

* Kampen spilles 25. oktober 2011.

U-14 Drenge

Kampene spilles så vidt muligt i uge 16.

Raklev-Kalundborg Alliancen (2)  VS Brøndby IF (1)
Næstved IF (1)  VS  Slagelse B&I (1)
Frederiksværk Fodbold Klub  VS  Boldklubben Søllerød-Vedbæk (1)
Humlebæk BK (1) eller Køge BK (1)*  VS  Farum Boldklub (1)


* Kampen spilles 24. marts 2012.

Lige så stille blev kvartfinalescenarierne udpenslet og modstanderne matchet. Her er det fra U-15 Drengenes kvartfinaler. 

U-13 Drenge

Kampene spilles så vidt muligt i uge 16. 

Brøndby IF (1) VS  Køge BK (1) eller RB 1906*
Næstved IF (1)  VS  Himmelev-Veddelev BK (1)
Akademikernes Boldklub (1)  VS  Rosenhøj BK (1)
Ledøje-Smørum Fodbold (1) eller Boldklubben Søllerød-Vedbæk (1)**  VS  Humlebæk BK (1)

* Kampen spilles 29. oktober 2011.
** Kampen spilles 29. oktober 2011.

U-13 Piger

Kampene spilles så vidt muligt i uge 16.

Kalundborg (2) VS  Greve Fodbold (1)
Taastrup FC (1) eller Herlufsholm (1)*  VS  Allerød Fodbold Klub (1)
FC Holte (2)      VS Hillerød GI Damer (1)
Ledøje-Smørum Fodbold (2)  VS  Brøndby IF (1)

* Kampen spilles 11. oktober 2011.

Af Peter Vest Hansen
06. oktober 2011, 14:24

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



 
 
Glemt adgangskode?
Indtast dit brugernavn eller email her, så vi din adgangskode til dig.
Brugernavn / E-Mail:
ELLER
 
Lav ny profil uden Facebook