DBU/Ekstra Bladet Skolefodboldturnering har i år 50 års jubilæum, og det fejres med et stort finaleshow i Parken, der foruden de to finaler byder på musik fra flere hotte navne.

Der var vild jubel, da Rasmus Jakobsen i kvartfinalen sccorede på det afgørende straffespark, der sendte ham og holdkammeraterne fra Skolen på Herredsåsen i semifinalen.
____________________________________________________________
839 drengehold og 660 pigehold. Det har været de to vigtigste ingredienser i en spændende skolefodboldturnering 2011/2012, der nærmer sig sin afgørelse. Med sin 50 år lange historie er skolefodboldturneringen blevet en institution i de danske skoler, og det høje deltagerantal vidner om, at turneringen stadig er meget populær blandt de unge.
Det er ikke så underligt. Gennem skolefodboldturneringen får de nemlig en masse gode oplevelser. Det gælder ikke mindst ved det store finalearrangement i Parken d. 26. april, hvor de to finaler i årets turnering skal spilles.
Pigernes finale spilles kl. 13.10, mens det er drengenes tur kl. 15.20. Først skal finaledeltagerne dog findes. Følgende hold er klar til semifinalerne, som spilles 18. og 19. april:
Piger:
18.04.2012: Kolind Centralskole - Farsø Skole
19.04.2012: Dagmarskole - Nexø Skole
Drenge:
18.04.2012: Hunderupskolen - Grønvangskolen
19.04.2012: Ellemarkskolen - Skolen på Herredsåsen
Fede musikoplevelser
Foruden de to spændende finaler bliver du som tilskuere forkælet med musik fra nogle af dansk musiks hotteste navne. Oplev:
- Burhan G
- Svenstrup & Vendelboe
- Christopher
Altså folkene bag hits som Jeg I Live, Dybt Vand og Nothing In Common...det bliver stort!
The Voice-værterne Benedikte Balling og Jakob Maarup er klar til at styre showet i Parken.
Der er lagt op til et brag af en fodboldfest, og du er inviteret!
Billeder: www.eb.dk/skolefodbold