Solnedgang

Når man planlægger et kamptidspunkt, og man ikke har et lysanlæg omkring fodboldbanen, er det vigtigt at huske på, at kampen skal være færdigspillet inden mørkets frembrud.

Her kan du klikke på kortet og få vist, hvornår solen går ned i netop din by (husk du kan zoome).

Du kan se solnedgangstidspunktet på en hvilken som helst dag ved at benytte kalenderen i højre side. Derved kan du fx se, hvornår der er solnedgang om en måned.

Den valgte dag går solen ned kl. 

Skriv en kommentar

Skriv kommentar (Kræver login)

6

  • Hvad gør man lige når det er overskyet og den med solnedgang ikke holder en disse?

    Vi spillede en seniorkamp i går i Odense, med start kl 1845.
    Men jeg mener på ingen måde, at de sidste 20-25 minutter skulle være spillet, da det var alt for mørkt?

    Det kan da ikke passe, at en kamp fastsættes så sent?
    20. april 2017, 13:12    
    Lasse Ole Olsen


  • Hej Chansen

    Som eksemplet fint illustrerer, så skal du rette dig efter turneringsreglementet i den lokalunion, som du spiller fodbold under, da den enkelte lokalunion kan have afvigelser fra fællesreglementet.

    Jeg præciserer derfor: I DBU Sjællands turneringsreglement står der følgende i § 22.3:

    "Kampstart skal fastsættes så tidligt, at kampen kan færdigspilles inden solnedgang – med mindre kampen er fastsat/aftalt til afvikling på bane med el-lys."

    Med Venlig Hilsen
    15. september 2015, 14:14    
    Peter Vest Hansen


  • I DBU Jyllands turneringer spiller vi med reglen om at kampstart skal fastsættes så tidligt, at kampen kan være færdigspillet senest 15 minutter efter solnedgang.

    Men det er som du kan se ikke gældende for al fodbold i Danmark.
    15. september 2015, 13:11    
    olefrandsen


  • Hej Peter.

    I turneringsreglementet for DBU-Jylland står i § 22.4: Kampstart skal fastsættes så tidligt, at kampen kan færdigspilles senest 15 minutter efter solnedgang – med mindre kampen er aftalt/fastsat til afvikling på bane med el-lys.

    Det hænger da ikke helt sammen med Fællesreglementets ordlyd!!! Hvad skal man egentlig rette sig efter???

    Mvh. Claus
    03. september 2015, 08:25    
    Ukendt bruger


  • Hej Thomas.

    Det er helt korrekt. Helt præcist står der følgende i fællesreglementet (som er gældende for alle lokalunioner) i afsnit VII 3.2:

    "Kampstart skal fastsættes så tidligt, at kampen kan færdigspilles inden solnedgang – med mindre kampen er fastsat/aftalt til afvikling på bane med el-lys."

    Med Venlig Hilsen
    14. august 2015, 11:51    
    Peter Vest Hansen


Vis alle kommentarer