 |
George Sasvari (i midten) er bl.a. tilknyttet det skotske fodboldforbund.
|
Er du ungdomstræner, og søger du ny inspiration omkring teknisk træning og spillerudvikling hjemme i din egen klub?
Så var det måske en god ide at afsætte tre timer til en inspirationsdag med den anerkendte amerikanske fodboldcoach, George Sasvari, stifter at fodboldkonceptet "The Sasvari Way".
Målgruppen er trænere af 12-15 årige - både piger og drenge.
- Vi er glade for at kunne præsentere George Sasvari for første gang i SBU. Han har et ry for at være en særdeles dygtig og engageret instruktør, som giver deltagerne en masse med hjem.
Unglandstræner i UngarnSasvari har bl.a. en fortid som landstræner for Ungarns U-19 landshold og træner for OB's 3F Liga-hold. Herudover er han en flittigt benyttet instruktør for bl.a. det skotske fodboldforbund samt i bl.a. Holland.
Han har dog primær base i Florida, hvor han driver fodboldprogrammet, Sasvari Way Soccer Centres.
Inspirations-arrangementet gennemføres hos Birkerød " skjold " Birkerød Idrætscenter fredag d. 2. oktober fra kl. 17.00 til kl. 20.00. Mødested i forhallen på Birkerød Idrætscenter.
Det koster 350 kr. at deltage faktureres klubben, og tilmelding kan ske
beza@sbu.dbu.dk senest på søndag den 27. september 2009. Der er plads til 40 deltagere denne dag "først til mølle".