Turneringsbestemmelser 11:11
Herrer/Drenge
Dommerpåsætning: DBU Sjælland
M+40 2
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet
Turneringsform: Helårlig dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Holdene: Overførte M+32 1-hold og oprykkere fra M+32 2.
Oprykning: De 2 puljevindere spiller finale om, at rykke op i fællesrækken med DBU København.
Nedrykning: Nr. 10 rykker ned i M+32 2.
Turneringsafslutning: De 2 puljevindere spiller finale søndag den 11. oktober
Øvrige bemærkninger: En klub kan kun deltage med et hold.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland
Nedrykning: Se de forskellige op- og nedrykningstilfælde
Kvalkampe til finalen tirsdag den 18. juni kl. 19.00.
Semifinale 1: Vinder pulje 2 - Vinder pulje 1
Semifinale 2: Vinder pulje 3 - Vinder pulje 4
Vinderne går videre til finalen Tirsdag den 25. juni kl. 19.00: Vinder semifinale 1 - Vinder semifinale 2.
Nedrykning: Se de forskellige op- og nedrykningstilfælde
Kvartfinaler tirsdag den 18. juni kl. 19.00.
kamp 1 Vinder pulje 2 - Vinder pulje 3
kamp 2 Vinder pulje 4 - Vinder pulje 1
kamp 3 Vinder pulje 6 - Vinder pulje 8
kamp 4 Vinder pulje 7 - Vinder pulje 5
Semifinaler lørdag den 22. juni kl. 13.00
Semifinale 1: Vinder kamp 1 - Vinder kamp 4
Semifinale 2: Vinder kamp 2 - Vinder kamp 3
Vinderne af semifinalerne spiller finale tirsdag den 25. juni kl. 19.00: Vinder semifinale 2 - Vinder semifinale 1
Øvrige bemærkninger: Ingen.
nedrykning efterår: Nr. 7-10 samt 4 bedste 11´ere rykker til serie 4 B. Nr. 12 samt 8 dårligste 11´ere rykker ned i serie 5.
Serie 4 A Forår: Nr. 1-4 fra hver pulje rykker op i serie 3 - Øvrige hold er med i serie 4 til efteråret
Serie 4 B Forår: Nr. 10-12 samt 2 dårligste 9´ere rykker ned i serie 5 - Øvrige hold er med i serie 4 til efteråret.
Øvrige bemærkninger: Ingen.
Herresenior : Serie 5
Antal hold/puljer: 120 hold / 10 puljer á 12 hold.
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Holdene: Overførte Serie 5-hold, nedrykkere fra Serie 4 og oprykkere fra serie 6.
Efterår
Oprykning: Nr. 1 og 2 fra hver pulje rykker op i serie 4 B
Nedrykning: Nr. 12 rykker ned i serie 6
Forår
Holdene: Puljer á så vidt muligt 12 hold.
Oprykning: Nr. 1 og 2 fra hver pulje rykker op i serie 4.
Nedrykning: Nr. 11 og 12 rykker ned i serie 6
Turneringsafslutning:
1/8 dels finaler tirsdag den 18. juni kl. 19.00.
kamp 1 Vinder pulje 1 - Vinder pulje 2
kamp 2 Vinder pulje 5 - Vinder pulje 7
Kvartfinaler torsdag den 20. juni kl. 19.00
kamp 3: Vinder kamp 1 - Vinder pulje 3
kamp 4: Vinder kamp 2 - Vinder pulje 8
kamp 5: Vinder pulje 4 - Vinder pulje 6
kamp 6: Vinder pulje 9 - Vinder pulje 10
Semifinaler søndag den 23. juni kl. 13.00
Semifinale 1: Vinder kamp 3 - Vinder kamp 4
Semifinale 2: Vinder kamp 6 - Vinder kamp 5
Vinderne af semifinalerne spiller finale onsdag den 26. juni kl. 19.00: Vinder semifinale 1 - Vinder semifinale 2.
Øvrige bemærkninger: Ingen.Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland
Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding.
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Holdene: Nedrykkere fra Serie 5 samt nye tilmeldte hold
Oprykning: Nr. 1 og 2 rykker op i Serie 5.
Nedrykning: Ingen nedrykning.
Turneringsafslutning:
Kvartfinaler onsdag den 19. juni kl. 19.00.
kamp 1 Vinder pulje 2 - Vinder pulje 3
Semifinaler søndag den 23. juni kl. 13.00
Semifinale 1: Vinder kamp 1 - Vinder pulje 1
Semifinale 2: Vinder pulje 5 - Vinder pulje 4
Vinderne af semifinalerne spiller finale onsdag den 26. juni kl. 19.00: Vinder semifinale 2 - Vinder semifinale 1
Øvrige bemærkninger: Ingen.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet
Antal hold/puljer: 14 hold / 1 pulje
Turneringsform: Halvårlig dobbeltturnering eller enkeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.
Dommerpåsætning: DBU Sjælland
Efterår
Holdene: Administrator udvælger efterårets hold.
Oprykning: Nr. 1 rykker op i forårets U19 drenge Øst 2
Nedrykning: Nr. 14 rykker ned i forårets U19 drenge 1, der er eventuel yderligere nedrykkere, hvis der er flere DBU Sjælland/Lolland-Falster nedrykkere fra U19 drenge Øst 2, end der er oprykkere fra U19 drenge-mester.
Forår
Holdene: Overførte hold fra efterårets U19 drenge-mester, eventuelle nedrykkere fra U19 drenge Øst 2 og oprykkere fra U19 drenge 1.
Oprykning: Ingen oprykning - Ny indrangering efter ansøgning.
Nedrykning: Ingen oprykning - Ny indrangering efter ansøgning.
Turneringsafslutning:
Se bemærkninger på puljen om turneringsafslutningen.
Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig dobbeltturnering eller enkeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.
Dommerpåsætning: DBU Sjælland
Efterår
Holdene: Fri tilmelding.
Oprykning: Nr. 1 fra hver pulje rykker op i forårets U19 drenge-mester. Der er eventuel yderligere oprykkere fra U19 drenge 1 (findes via pointgennemsnittet).
Nedrykning: Nr. 10 fra 10 holds puljer, og nr. 6 fra 6 holds puljer, rykker ned i forårets U19 drenge 2, der er eventuel yderligere nedrykkere fra U19 drenge 1 (findes via pointgennemsnittet).
Forår
Holdene: Overførte hold fra efterårets U19 drenge 1, nedrykkere fra U-19 drenge-mester og oprykkere fra U19 drenge 2. Antal puljer afhænger af antal oprykkere fra U19 drenge 2.
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning: Ingen nedrykning.
Turneringsafslutning:
Se bemærkninger på puljen om turneringsafslutningen.
Turneringsform: Halvårlig dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland
Efterår
Holdene: Fri tilmelding.Oprykning: Nr. 1 i hver pulje rykker op i forårets U19 drenge 1. Da forårets U19 drenge 1 består af et med ti deleligt antal hold, kan der være yderligere oprykkere (max. Fem). Eventuelle ekstra oprykkere findes via pointgennemsnittet.
Nedrykning: Ingen nedrykning (laveste række)
Forår
Holdene: Overførte hold fra efterårets U19 drenge 2 og nedrykkere fra U19 drenge 1.
Oprykning: Ingen oprykning
Nedrykning: Ingen oprykning.
Turneringsafslutning:
Se bemærkninger på puljen om turneringsafslutningen.
Antal hold/puljer: 12 hold / 1 pulje.
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.
Puljeinddeling: For at opnå at puljerne har samme niveau tages både geografiske og styrkemæssige hensyn.
Øvrige bemærkninger: En klub kan kun deltage med et hold.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland
Efterår
Holdene: Administrator udvælger efterårets hold.
Oprykning: Nr. 1 rykker op i forårets U17 drenge Øst 2.
Nedrykning: Nr. 12 rykker ned i forårets U17 drenge 1, der er eventuel yderligere nedrykkere, hvis der er flere DBU Sjælland/Lolland-Falster nedrykkere fra U17 drenge Øst 2, end der er oprykkere fra U17 drenge-mester.
Forår
Holdene: Overførte hold fra efterårets U17 drenge-mester, eventuelle nedrykkere fra U17 drenge Øst 2 og oprykkere fra U17 drenge 1.
Oprykning: Ingen oprykning - Ny indrangering efter ansøgning.
Nedrykning: Ingen oprykning - Ny indrangering efter ansøgning.
Turneringsafslutning:
Se bemærkninger på puljen om turneringsafslutningen.
Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig enkelt eller dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland
Efterår
Holdene: Fri tilmelding
Oprykning: Nr. 1 rykker op i forårets U17 drenge M. Der kan eventuel være flere oprykkere (findes via pointgennemsnittet).
Nedrykning: Nr. 10 fra 10 holds puljer, og nr. 6 fra 6 holds puljer, rykker ned i forårets U17 drenge 2, der er eventuel yderligere nedrykkere fra U17 drenge 1, såfremt der er flere nedrykkere fra U17 drenge M end der er oprykkere fra U17 drenge 2. (findes via pointgennemsnittet).
Forår
Holdene: Overførte hold fra efterårets U-17 drenge 1, nedrykkere fra U-17 drenge M og oprykkere fra U-17 drenge 2.
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning: Ingen nedrykning.
Turneringsafslutning:
Se bemærkninger på puljen om turneringsafslutningen.
Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig enkelt eller dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland
Efterår
Holdene: Fri tilmelding
Oprykning: Nr. 1 i hver pulje rykker op i forårets U17 drenge 1. Der kan eventuel være flere oprykkere (findes via pointgennemsnittet).
Nedrykning: Nr. 10 fra 10 holds puljer, og nr. 6 fra 6 holds puljer, rykker ned i forårets U17 drenge 3, der er eventuel yderligere nedrykkere fra U17 drenge 2, såfremt der er flere nedrykkere fra U17 drenge 1 end der er oprykkere fra U17 drenge 2. (findes via pointgennemsnittet).
Forår
Holdene: Overførte hold fra efterårets U-17 drenge 2, nedrykkere fra U-17 drenge 1 og oprykkere fra U-17 drenge 3.
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning: Ingen nedrykning.
Turneringsafslutning:
Se bemærkninger på puljen om turneringsafslutningen.
Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet
Holdene: Fri tilmelding.
Oprykning: Nr. 1 i hver pulje rykker op i forårets U17 drenge 2. Der er eventuel yderligere oprykning fra U17 drenge 3, såfremt der er flere nedrykkere fra U17 drenge 2 end de "normale" oprykkere fra U17 drenge 3.
Nedrykning: Ingen nedrykning
Forår
Holdene: Overførte hold fra efterårets U17 drenge 3 og nedrykkere fra U17 drenge 2 og oprykkere fra U17 drenge 4.
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning: Ingen nedrykning.
Turneringsafslutning:
Puljevinderen er Sjællandsmester, der vil blive overrakt pokal og medaljer til vinderen på sidste spilledag.
Turneringsform: Halvårlig enkelt eller dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.
Efterår
Holdene: Overførte hold fra forårets U15 drenge 1, nedrykkere fra U15 drenge elite øst og oprykkere fra U15 drenge 2.
Oprykning:Nr. 1 i hver pulje rykker op i forårets U16 drenge mester. Der er eventuel yderligere oprykning fra U16 drenge 1, såfremt der er flere nedrykkere fra U16 drenge mester end de "normale" oprykkere fra U16 drenge 2
Nedrykning: Nr. 10 fra 10 holds puljer, og nr. 6 fra 6 holds puljer, rykker ned i forårets U16 drenge 2.
Forår
Holdene: Overførte hold fra efterårets U16 drenge 1 og oprykkere fra U16 drenge 2.
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning: Ingen nedrykning.
Turneringsafslutning:
Se bemærkninger på puljen om turneringsafslutningen.
Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig enkelt- eller dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.
Efterår
Holdene: Overførte hold fra forårets U15 drenge 2, nedrykkere fra U15 drenge 1 og oprykkere fra U15 drenge 3.
Oprykning: Nr. 1 fra hver pulje rykker op i forårets U16 drenge 1.
Nedrykning: Sidst fra hver pulje rykker ned i forårets U16 drenge 3.
Forår
Holdene: Overførte hold fra efterårets U16 drenge 2 nedrykkere fra U16 drenge 1 og oprykkere fra U16 drenge 3.
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning: ingen nedrykning.
Turneringsafslutning:
Se bemærkninger på puljen om turneringsafslutningen.
Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet.
Efterår
Holdene: Overførte hold fra forårets U15 drenge 3, nedrykkere fra U15 drenge 2 og oprykkere fra U15 drenge 4.
Oprykning: Nr. 1 fra hver pulje rykker op i forårets U16 drenge 2.
Nedrykning: Ingen nedrykning (laveste række)
Forår
Holdene: Overførte hold fra efterårets U16 drenge 3 nedrykkere fra U16 drenge 2
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning: Ingen nedrykning.
Turneringsafslutning:
Se bemærkninger på puljen om turneringsafslutningen.
Antal hold/puljer: 12 hold / 1 pulje.
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.
Puljeinddeling: For at opnå at puljerne har samme niveau tages både geografiske og styrkemæssige hensyn.
Øvrige bemærkninger: En klub kan kun deltage med ét hold.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.
Efterår
Holdene: Administrator udvælger efterårets hold.
Oprykning:
Nr. 1 rykker op i forårets U15 Liga 3.
Nedrykning: Nr. 12 rykker ned i forårets U15 drenge 1.
Forår
Oprykning : Ingen oprykning - Mulighed for ansøgning til U16 drenge Øst.
Nedrykning: Ingen nedrykning - Mulighed for ansøgning til U16 drenge Øst.
Turneringsafslutning:
Se bemærkninger på puljen om turneringsafslutningen.
Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.
Puljeinddeling: For at opnå at puljerne har samme niveau tages både geografiske og styrkemæssige hensyn.
Øvrige bemærkninger:
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.
Efterår
Holdene: Fri tilmelding.
Oprykning: Nr. 1 rykker op i forårets U15 drenge Mester. Der kan eventuel være flere oprykkere (findes via pointgennemsnittet).
Nedrykning: Nr. 10 fra 10 holds puljer, og nr. 6 fra 6 holds puljer rykker ned i forårets U15 drenge 2.
Forår
Holdene: Overførte hold fra efterårets U15 drenge 1, nedrykkere fra U15 drenge mester og oprykkere fra U15 drenge 2.
Oprykning: Holdene overføres til efterårets U16 drenge 1.
Nedrykning: Holdene overføres til efterårets U16 drenge 1.
Turneringsafslutning:
Se bemærkninger på puljen om turneringsafslutningen.
Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig enkelt eller dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.
Efterår
Holdene: Overførte hold fra forårets U14 drenge 2, nedrykkere fra U14 drenge 1 og oprykkere fra U14 drenge 3.
Oprykning: Nr. 1 i hver pulje rykker op i forårets U15 drenge 1.
Nedrykning: Nr. 10 fra 10 holds puljer, og nr. 6 fra 6 holds puljer, rykker ned i forårets U15 drenge 3.
Forår
Holdene: Overførte hold fra efterårets U15 drenge 2 nedrykkere fra U15 drenge 1 og oprykkere fra U15 drenge 3.
Oprykning: Holdene overføres til efterårets U16 drenge 2
Nedrykning: Holdene overføres til efterårets U16 drenge 2
Turneringsafslutning:
Se bemærkninger på puljen om turneringsafslutningen.
Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet.
Efterår
Holdene: Overførte hold fra forårets U14 drenge 3, nedrykkere fra U14 drenge 2 og oprykkere fra U14 drenge 4.
Oprykning: Nr. 1 i hver pulje rykker op i forårets U-15 drenge 3.
Nedrykning: Nr. 10 fra 10 holds puljer, og nr. 6 fra 6 holds puljer rykker ned i forårets U-15 drenge 4.
Forår
Holdene: Overførte hold fra efterårets U15 drenge 3 nedrykkere fra U15 drenge 2 og oprykkere fra U15 drenge 4.
Oprykning: Holdene overføres til efterårets U16 drenge 3.
Nedrykning: Holdene overføres til efterårets U16 drenge 3.
Turneringsafslutning:
Se bemærkninger på puljen om turneringsafslutningen.
Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende. Puljerne inddeles á så vidt muligt 10 hold.
Turneringsform: Halvårlig enkelt eller dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet.
Efterår
Holdene: Overførte hold fra forårets U14 drenge 4, og nedrykkere fra U14 drenge 3.
Oprykning: Nr. 1 i hver pulje rykker op i forårets U15 drenge 3. Der er eventuel yderligere oprykning fra U-15 drenge 4.
Nedrykning: Ingen nedrykning (laveste række)
Forår
Holdene: Overførte hold fra efterårets U15 drenge 4 og nedrykkere fra U15 drenge 3.
Oprykning: Holdene overføres til efterårets U16 drenge 3.
Nedrykning: Holdene overføres til efterårets U16 drenge 3.
Turneringsafslutning:
Se bemærkninger på puljen om turneringsafslutningen.
Antal hold/puljer: 12 hold / 1 pulje.
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.
Puljeinddeling: For at opnå at puljerne har samme niveau tages både geografiske og styrkemæssige hensyn.
Øvrige bemærkninger: En klub kan kun deltage med ét hold.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.
Efterår
Holdene: Administrator udvælger efterårets hold.
Oprykning:
Nr. 1 rykker op i forårets U14 Liga 3.
Nedrykning: Nr 11 og 12 rykker ned i forårets U14 drenge 1.
Forår
Oprykning : Holdene overføres til U15 drenge 1 - Indrangering til U15 drenge Øst og U15 drenge mester.
Nedrykning: Holdene overføres til U15 drenge 1 - Indrangering til U15 drenge Øst og U15 drenge mester.
Turneringsafslutning:
Se bemærkninger på puljen om turneringsafslutningen.
Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.
Puljeinddeling: For at opnå at puljerne har samme niveau tages både geografiske og styrkemæssige hensyn.
Øvrige bemærkninger: En klub kan kun deltage med ét hold.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.
Efterår
Holdene: Fri tilmelding
Oprykning: Nr. 1 rykker op i forårets U14 drenge mester.
Nedrykning: Nr. 10 fra 10 holds puljer, og nr. 6 fra 6 holds puljer, rykker ned i forårets U14 drenge 2.
Forår
Holdene: Overførte hold fra efterårets U14 drenge 1 og oprykkere fra U14 drenge 2.
Oprykning: Holdene overføres til U15 drenge 1 - Indrangering til U15 drenge Øst og U15 drenge mester..
Nedrykning: Holdene overføres til U15 drenge 1 - Indrangering til U15 drenge Øst og U15 drenge mester.
Turneringsafslutning:
Se bemærkninger på puljen om turneringsafslutningen.
Antal hold/puljer: Åben række fri tilmelding, hvorfor hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering eller dobbeltturnering.
Puljeinddeling: For at opnå at puljerne har samme niveau tages både geografiske og styrkemæssige hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet.
Efterår
Holdene: Fri tilmelding.
Oprykning: Nr. 1 fra hver pulje rykker op i forårets U14 drenge 1.
Nedrykning: Nr. 10 fra 10 holds puljer, og nr. 6 fra 6 holds puljer, rykker ned i forårets U14 drenge 3.
Forår
Holdene: Overførte hold fra efterårets U14 drenge 2, nedrykkere fra U14 drenge 1 og oprykkere fra U14 drenge 3.
Oprykning: Holdene overføres til U15 drenge 2 - Indrangering til U15 drenge Øst og U15 drenge mester.
Nedrykning: Holdene overføres til U15 drenge 2 - Indrangering til U15 drenge Øst og U15 drenge mester.
Turneringsafslutning:
Se bemærkninger på puljen om turneringsafslutningen.
Antal hold/puljer: Åben række fri tilmelding, hvorfor hold/puljer er varierende
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering eller dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet.
Holdene: Fri tilmelding.
Oprykning: Nr. 1 fra hver pulje, rykker op i forårets U14 drenge 2.
Nedrykning: Nr. 10 fra 10 holds puljer, og nr. 6 fra 6 holds puljer, rykker ned i forårets U14 drenge 3.
Forår
Holdene: Overførte hold fra efterårets U14 drenge 3, nedrykkere fra U14 drenge 2 og oprykkere fra U14 drenge 4.
Oprykning: Holdene overføres til U15 drenge 3 - Indrangering til U15 drenge Øst og U15 drenge mester.
Nedrykning: Holdene overføres til U15 drenge 3 - Indrangering til U15 drenge Øst og U15 drenge mester.
Turneringsafslutning:
Se bemærkninger på puljen om turneringsafslutningen.
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering eller dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen
Efterår
Holdene: Fri tilmelding.
Oprykning: Nr. 1 rykker op i forårets U14 drenge 3. Der er eventuel yderligere oprykkere, såfremt der er flere nedrykkere fra U14 drenge 3 end der er oprykkere fra U14 drenge 4.
Nedrykning: Ingen nedrykning (laveste række).
Forår
Holdene: Overførte hold fra efterårets U14 drenge 4 og nedrykkere fra U14 drenge 3.
Oprykning: Holdene overføres til U15 drenge 4 - Indrangering til U15 drenge Øst og U15 drenge mester.
Nedrykning: Holdene overføres til U15 drenge 4 - Indrangering til U15 drenge Øst og U15 drenge mester.
Turneringsafslutning:
Se bemærkninger på puljen om turneringsafslutningen.
Klubber som i forvejen har hold i Kvindeserie Øst, er ikke opryknings berettiget. Selv om en klub er berettiget til at fortsætte i Kvindesjællandsserien, rykker holdet ned i Kvindeserie 1 til fordel for Kvindesjællandsseriens højest placerede nedrykker, såfremt klubbens hold i Kvindeserie Øst rykker ned.
Dommerpåsætning: DBU Sjælland
Efterår
Oprykning: Nr. 1 rykker op i forårets Kvindeserie Øst.
Nedrykning: Nr. 11 og 12 rykker ned i forårets Kvindeserie 1. Der er eventuel yderligere nedrykkere, såfremt der er flere nedrykkere fra Kvindeserieøst, end der er oprykkere fra kvindesjællandsserien
Forår
Holdene: Overførte Kvindeseriehold og oprykkere fra Kvindeserie 1.
Turneringsafslutning: Puljevinderen er Sjællandsmester, der vil blive overrakt pokal og medaljer på sidste spilledag.
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.
Efterår
Oprykning: Nr. 1 rykker op i forårets Kvindesjællandsserie.
Nedrykning: Nr. 9 - 10 fra begge puljer samt dårligste 8´er, rykker ned i forårets Kvindeserie 2. Der er eventuel yderligere nedrykkere, såfremt der er flere nedrykkere fra Kvindeserieøst, end der er oprykkere fra kvindesjællandsserien
Forår
Holdene: Overførte kvindeserie 1 hold, nedrykkere fra Kvindesjællandsserien og oprykkere fra Kvindeserie 2.
Turneringsafslutning:
Se bemærkninger på puljen om turneringsafslutningen.
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet.
Efterår
Oprykning: Nr. 1 fra hver pulje rykker op i forårets Kvindesserie 1.
Nedrykning: Ingen nedrykning (laveste række).
Forår
Holdene: Overførte kvindeserie 2-hold, nedrykkere fra Kvindeserie 1 samt nye tilmeldte hold.
Turneringsafslutning:
Se bemærkninger på puljen om turneringsafslutningen.
Turneringsform: Halvårlig enkelt eller dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.
Efterår
Holdene: Fri tilmelding.
Oprykning: Ingen oprykning
Nedrykning: Ingen nedrykning
Forår
Holdene: Overførte U18 Piger og ny tilmeldte hold.
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning: Ingen nedrykning.
Turneringsafslutning:
Se bemærkninger på puljen om turneringsafslutningen.
Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.
Efterår
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning: Nr. 10 rykker ned i forårets U16 piger 2.
Øvrige bemærkninger:
Forår:
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning: Ingen nedrykning.
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland
Turneringsafslutning:
Se bemærkninger på puljen om turneringsafslutningen.
Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering med ombrydning (op- og nedrykning) Se under henholdsvis forår og efterår.
Øvrige bemærkninger:
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Efterår:
Oprykning: Nr. 1 fra hver pulje rykker op i U16 piger 1
Nedrykning: Ingen nedrykning
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.
Forår:
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning: Ingen nedrykning.
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.
Turneringsafslutning:
Se bemærkninger på puljen om turneringsafslutningen.
Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.
Efterår
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning: Ingen nedrykning.
Øvrige bemærkninger:
Forår:
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning: Ingen nedrykning.
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland
Turneringsafslutning:
Se bemærkninger på puljen om turneringsafslutningen.
Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.
Efterår
Oprykning: Nr. 1 fra hver pulje, rykker op i forårets U15 piger 1.
Nedrykning: Ingen nedrykning.
Øvrige bemærkninger:
Forår:
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning: Ingen nedrykning.
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland
Turneringsafslutning:
Se bemærkninger på puljen om turneringsafslutningen.
Turneringsform: Halvårlig dobbeltturnering
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.
Efterår
Holdene: Fri tilmelding
Oprykning: Ingen oprykning
Nedrykning: Ingen nedrykning.
Forår
Holdene: Overførte hold fra efterårets U14 pige 1 og oprykkede hold fra U14 piger 2.
Op- og nedrykning: Ingen op- eller nedrykning.
Turneringsafslutning:
Se bemærkninger på puljen om turneringsafslutningen.
Turneringsform: Halvårlig dobbeltturnering
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.
Efterår
Holdene: Fri tilmelding
Oprykning: Nr. 1 rykker op i forårets U14 piger 1.
Nedrykning:
Forår
Holdene:
Op- og nedrykning: Ingen op- eller nedrykning.
Turneringsafslutning:
Se bemærkninger på puljen om turneringsafslutningen.