DBU Pokalen 2017 (2017)

Kampprogram

Kamp R Dato Hjemmehold Udehold Spillested Res  
Runde 1
279840
Kampfakta
1 05-04-17
Kl. 19:30
B91 Slagelse (5) IF 62, Dalmose (4) Stadion Vest Kunstgræs 0-5
279839
Kampfakta
1 11-04-17
Kl. 18:15
Team-Interros (5) Hagested/Tuse Næs (4) Målfeltet 5-3
279836
1 11-04-17
Kl. 18:15
Ørslev-Bjerge IF (5) Boeslunde BK (4) Kirkeskovskolen 1-3
279889
1 11-04-17
Kl. 18:15
Høje Gladsaxe IF (5) Søborg FC (5) Gladsaxe stadion Kunstgræs 1-2
279878
1 11-04-17
Kl. 18:15
SB 50 Ishøj (4) Nerashté, Ballerup (4) Ishøj Idrætscenter 8-0
279873
1 11-04-17
Kl. 18:15
Ballerup BK (4) Uvelse IF (3) Ballerup Idrætspark UHT!
279835
Kampfakta
1 11-04-17
Kl. 18:15
Føllenslev-Særslev IF (5) Hvidebæk IF (4) Firhøj Stadion 4-2
279874
Kampfakta
1 11-04-17
Kl. 18:15
FIF, Hillerød (4) ØB 90 (4) FIF-Stadion 1-0
279876
Kampfakta
1 11-04-17
Kl. 18:15
Barberen FF (5) IF Bytoften (4) Hedehusene Idrætspark 2-3
279841
1 11-04-17
Kl. 18:15
Karise IK (4) Rojava (3) Karise Stadion 6-7
279837
Kampfakta
1 11-04-17
Kl. 18:15
Vestmøn BK (6) Jungshoved IF (4) Fanefjordskolen 2-3
279875
1 11-04-17
Kl. 18:15
Lynge-Uggeløse IF (4) Kokkedal BK (4) Lyngehallen 4-0
279843
1 11-04-17
Kl. 18:15
Melby-Liseleje IF (4) Brødeskov IF (3) Melby Stadion 0-1
279842
1 11-04-17
Kl. 18:15
Ramløse IF (6) VTF (Vejby/Tisvilde) (4) Ramløsehallen 1-11
279838
1 11-04-17
Kl. 18:15
Rønnede IF (6) Langebæk Alliancen (4) Rønnedehallen HHT!
279888
1 11-04-17
Kl. 18:15
Jersie United (4) Torslunde-Ishøj IF (4) Jersie-Hallen 3-4
279877
1 11-04-17
Kl. 18:30
Lellinge IF (4) Mladost IF (4) Lellinge Stadion 2-5
Runde 2
615768
2 18-04-17
Kl. 18:30
SB 50 Ishøj (4) Torslunde-Ishøj IF (4) Ishøj Idrætscenter 4-5
615766
2 19-04-17
Kl. 18:30
Ballerup BK (4) Brødeskov IF (3) Ballerup Idrætspark 3-5
615774
2 25-04-17
Kl. 18:30
Islev BK (3) IS Skævinge (3) Espelundens Idrætsanlæg 2-1
615771
Kampfakta
2 25-04-17
Kl. 18:30
Havdrup GI (3) Vipperød BK (3) Havdrup Idrætscenter 3-0
615756
2 25-04-17
Kl. 18:30
Føllenslev-Særslev IF (5) Gislinge BK (3) Firhøj Stadion 4-6
615762
Kampfakta
2 25-04-17
Kl. 18:30
Mørkøv IF (3) Fløng-Hedehusene (3) Mørkøvhallen 6-7
615754
Kampfakta
2 25-04-17
Kl. 18:30
Kværkeby IF (3) Albertslund IF (2) Kværkeby Stadion 1-2
615770
Kampfakta
2 25-04-17
Kl. 18:30
Humlebæk BK (3) FC Holte (3) Humlebæk Stadion 1-2
615752
2 25-04-17
Kl. 18:30
Langebæk Alliancen (4) Himmelev-Veddelev BK (2) Stensved Stadion HHT!
615767
2 25-04-17
Kl. 18:30
Søborg FC (5) Brøndby Strand IK (3) Vadgård Skole 0-4
615765
Kampfakta
2 25-04-17
Kl. 18:30
Tømmerup GU (3) Skælskør BI (2) Tømmeruphallen 4-3
615760
Kampfakta
2 26-04-17
Kl. 18:30
Team-Interros (5) Boeslunde BK (4) Målfeltet 5-3
615763
2 26-04-17
Kl. 18:30
Lynge-Uggeløse IF (4) Hjorten IF (3) Lyngehallen UHT!
615769
2 26-04-17
Kl. 18:30
Mladost IF (4) BK Friheden (2) Damgårdsparken, Ballerup UHT!
615772
2 26-04-17
Kl. 18:30
Fårevejle BK (3) Viby-Gadstrup (3) Faarevejle Stadion 6-1
615775
2 26-04-17
Kl. 18:30
A-Team 2650 (3) Ejby IF 1968 (3) Avedøre Stadion 4-1
615773
2 26-04-17
Kl. 18:30
Albertslund BS 72 (3) T.G. 80 IF (3) Sportspladsen i Syd 2-1
615749
2 26-04-17
Kl. 18:30
Borup IF (3) Dalby IF/HFK fodbold (3) Borup Stadion 2-0
615764
Kampfakta
2 27-04-17
Kl. 19:30
Rojava (3) Hvalsø IF (2) Næstved IF Fodbold Idrætsanlæg 0-2
615755
Kampfakta
2 01-05-17
Kl. 18:30
FIF, Hillerød (4) Frederiksværk FK (2) FIF-Stadion Kunstgræs 2-6
615759
Kampfakta
2 02-05-17
Kl. 18:30
VTF (Vejby/Tisvilde) (4) Bagsværd BK (2) Vejby Idrætsplads 4-0
615750
2 02-05-17
Kl. 18:30
AIK 65 Strøby Fodbold (3) Vemmelev SGI (2) Strøbyhallen 1-0
615761
2 02-05-17
Kl. 18:30
Jungshoved IF (4) Holmegaard GB (2) Jungshoved Stadion 0-13
615753
2 02-05-17
Kl. 18:30
Benløse IF (3) Jyderup BK (2) Benløsehallen 0-2
615757
2 03-05-17
Kl. 18:45
Orient GI (3) Rosenhøj BK (2) Islev Skole 1-2
615758
2 03-05-17
Kl. 18:45
IF 62, Dalmose (4) Holbæk United (2) Dalmosehallen 1-6
615748
Kampfakta
2 04-05-17
Kl. 18:45
IF Bytoften (4) Gørslev IF (2) Gladsaxe skole 6-4
615751
Kampfakta
2 06-05-17
Kl. 13:00
Bjæverskov IF "Frem" (3) Svogerslev BK (2) Bjæverskov Stadion 4-6
Runde 3
654228
3 09-05-17
Kl. 19:00
Albertslund BS 72 (3) Rosenhøj BK (2) Sportspladsen i Syd 1-2
654224
3 09-05-17
Kl. 19:00
IF Bytoften (4) Frederiksværk FK (2) Gladsaxe skole 2-4
654220
Kampfakta
3 09-05-17
Kl. 19:00
Hundige BK (2) FC Gribskov (2) Hundige Boldfælled 3-0
654226
3 09-05-17
Kl. 19:00
Lynge-Uggeløse IF (4) FC Holte (3) Lyngehallen 0-7
654236
3 10-05-17
Kl. 19:00
Team-Interros (5) AIK 65 Strøby Fodbold (3) Målfeltet UHT!
654244
Kampfakta
3 16-05-17
Kl. 19:00
Tømmerup GU (3) FK Sydsjælland 05 (1) Tømmeruphallen 3-4
654230
3 16-05-17
Kl. 19:00
Ølstykke FC (1) Vallensbæk IF (1) Ølstykke Stadion 6-5
654222
Kampfakta
3 16-05-17
Kl. 19:00
A-Team 2650 (3) Lundtofte Boldklub (1) Enghøjskolen 2-1
654237
3 16-05-17
Kl. 19:00
Mosede BK (2) Vordingborg IF (1) Tune Stadion 2-1
654238
3 16-05-17
Kl. 19:00
Holbæk United (2) Jyderup BK (2) Tusehallen 5-2
654233
Kampfakta
3 16-05-17
Kl. 19:00
Sorø Freja (2) Solrød FC (1) Sorø Stadion 4-3
654223
Kampfakta
3 16-05-17
Kl. 19:00
Hundested IK (2) Herstedøster IC (1) Hundestedhallen 0-3
654245
3 16-05-17
Kl. 19:00
Himmelev-Veddelev BK (2) Slagelse IK (1) Himmelev Idrætspark UHT!
654240
Kampfakta
3 16-05-17
Kl. 19:00
Ejby IF Fodbold (2) B. 73, Slagelse (1) Ejby Stadion 4-3
654241
Kampfakta
3 16-05-17
Kl. 19:00
Havdrup GI (3) Raklev GI (1) Havdrup Idrætscenter 5-6
654221
3 16-05-17
Kl. 19:00
Albertslund IF (2) VB 1968 (1) Albertslund Stadion 0-1
654225
3 16-05-17
Kl. 19:00
Brødeskov IF (3) Gladsaxe-Hero BK (1) Brødeskov Stadion 3-5
654231
3 16-05-17
Kl. 19:00
Brøndby Strand IK (3) Måløv BK (2) Langbjergskolen 5-0
654227
Kampfakta
3 16-05-17
Kl. 19:00
Islev BK (3) B. 77, Rødovre (1) Espelundens Idrætsanlæg 5-1
654242
Kampfakta
3 17-05-17
Kl. 19:00
Borup IF (3) Karrebæk IF (2) Borup Stadion 3-2
654243
3 17-05-17
Kl. 19:00
Gislinge BK (3) Svogerslev BK (2) Gislinge Stadion 1-0
654235
Kampfakta
3 17-05-17
Kl. 19:00
Fløng-Hedehusene (3) Såby Fodbold (2) Hedehusene Idrætspark 5-3
654229
Kampfakta
3 17-05-17
Kl. 19:00
Mladost IF (4) Brede IF (1) Damgårdsparken, Ballerup 2-1
654239
3 17-05-17
Kl. 19:00
Torslunde-Ishøj IF (4) Fårevejle BK (3) Ishøj Idrætsplads 0-3
654232
3 17-05-17
Kl. 19:00
VTF (Vejby/Tisvilde) (4) Hørsholm-Usserød IK (1) Vejby Idrætsplads 3-5
654234
3 17-05-17
Kl. 19:00
Hvalsø IF (2) Holmegaard GB (2) Hvalsø ny Idrætsplads, Kunstgræs 0-1
Runde 4
667907
4 23-05-17
Kl. 19:00
Taastrup FC (DS) Stenløse BK (DS) Tåstrup Idrætspark 1-2
667902
4 23-05-17
Kl. 19:00
Team-Interros (5) Frederikssund (SS) Roskilde IC (Darup) 0-17
667887
Kampfakta
4 23-05-17
Kl. 19:00
Sorø Freja (2) Helsinge Fodbold (SS) Sorø Stadion 1-10
667886
4 23-05-17
Kl. 19:00
Gislinge BK (3) Holbæk United (2) Gislinge Stadion 0-5
667906
Kampfakta
4 23-05-17
Kl. 19:00
Ejby IF Fodbold (2) Himmelev-Veddelev BK (2) Ejby Stadion 3-1
667903
4 23-05-17
Kl. 19:00
Brøndby Strand IK (3) B. 1973, Herlev (SS) Langbjergskolen 3-4
667909
4 23-05-17
Kl. 19:00
Islev BK (3) Slagelse B&I (SS) Espelundens Idrætsanlæg 1-7
667904
4 23-05-17
Kl. 19:00
Rosenhøj BK (2) Virum-Sorgenfri (DS) Avedøre Stadion 1-2
667888
Kampfakta
4 24-05-17
Kl. 19:00
IF Skjold Birkerød (SS) Herlufsholm GF (DS) Birkerød Stadion 2-3
667890
Kampfakta
4 24-05-17
Kl. 19:00
BSF (SS) Avedøre (DS) Ballerup Idrætspark 13-12
667896
Kampfakta
4 24-05-17
Kl. 19:00
Borup IF (3) Haslev FC (SS) Borup Stadion 0-3
667898
4 24-05-17
Kl. 19:00
Mladost IF (4) TFC Odsherred (SS) Damgårdsparken, Ballerup 1-6
667910
Kampfakta
4 24-05-17
Kl. 19:00
Mosede BK (2) KFUM BK, Roskilde (DS) Mosede-skolen 0-1
667901
4 24-05-17
Kl. 19:00
Holmegaard GB (2) Herlev (DS) Fensmark Gl. Stadion 0-2
667908
4 24-05-17
Kl. 19:00
Frederiksværk FK (2) Hørsholm-Usserød IK (1) Frederiksværk Stadion 1-2
667911
Kampfakta
4 24-05-17
Kl. 19:00
A-Team 2650 (3) Rishøj Boldklub (DS) Enghøjskolen 1-3
667894
Kampfakta
4 29-05-17
Kl. 19:00
Fløng-Hedehusene (3) Raklev GI (1) Hedehusene Idrætspark 5-3
667892
Kampfakta
4 30-05-17
Kl. 19:00
Herstedøster IC (1) Glostrup (SS) Herstedøster Stadion 1-0
667900
4 30-05-17
Kl. 19:00
Hundige BK (2) Ølstykke FC (1) Hundige Boldfælled 5-6
667891
4 30-05-17
Kl. 19:00
FK Sydsjælland 05 (1) FC Lejre (SS) Lov Stadion 4-2
667897
4 30-05-17
Kl. 19:00
Gladsaxe-Hero BK (1) LSF (DS) Gladsaxe Stadion 1-10
667889
Kampfakta
4 30-05-17
Kl. 19:00
Ishøj BK (1) Liria FK (SS) Strandgårdsskolen 5-2
667895
Kampfakta
4 30-05-17
Kl. 19:00
Tuse IF (SS) Hillerød Fodbold (DS) Tusehallen 2-1
667899
4 30-05-17
Kl. 19:00
VB 1968 (1) Allerød FK (SS) Skovbrynet Skole 3-1
667905
4 31-05-17
Kl. 19:00
Fårevejle BK (3) Karlslunde IF (DS) Faarevejle Stadion 1-3
667893
Kampfakta
4 01-06-17
Kl. 19:00
FC Holte (3) Ringsted IF (SS) Vedbæk Stadion 1-4
Runde 5
706516
5 06-06-17
Kl. 19:00
VB 1968 (1) Stenløse BK (DS) Skovbrynet Skole 2-0
707701
Kampfakta
5 06-06-17
Kl. 19:00
Tuse IF (SS) Herlufsholm GF (DS) Tusehallen 5-6
706524
5 06-06-17
Kl. 19:00
Ishøj BK (1) LSF (DS) Strandgårdsskolen 0-7
706517
5 06-06-17
Kl. 19:00
Ejby IF Fodbold (2) Slagelse B&I (SS) Ejby Stadion 0-4
706518
Kampfakta
5 06-06-17
Kl. 19:00
Frederikssund (SS) Rishøj Boldklub (DS) Frederikssund Stadion 0-1
706519
Kampfakta
5 07-06-17
Kl. 19:00
FK Sydsjælland 05 (1) BSF (SS) Lov Stadion 0-6
707700
Kampfakta
5 07-06-17
Kl. 19:00
Ringsted IF (SS) Karlslunde IF (DS) Ringsted Stadion 2-0
706526
Kampfakta
5 07-06-17
Kl. 19:00
Holbæk United (2) KFUM BK, Roskilde (DS) Tusehallen 2-4
706521
5 07-06-17
Kl. 19:00
Ølstykke FC (1) TFC Odsherred (SS) Ølstykke Stadion 4-3
706520
5 13-06-17
Kl. 19:00
Virum-Sorgenfri (DS) Herlev (DS) Virum Stadion 2-1
706525
Kampfakta
5 13-06-17
Kl. 19:00
Hørsholm-Usserød IK (1) Helsinge Fodbold (SS) Hørsholm Idrætspark 1-4
706522
Kampfakta
5 13-06-17
Kl. 19:00
Herstedøster IC (1) Haslev FC (SS) Herstedøster Stadion 3-1
706523
Kampfakta
5 15-06-17
Kl. 19:00
Fløng-Hedehusene (3) B. 1973, Herlev (SS) Hedehusene Idrætspark 1-4
Spørgsmål omkring denne række skal rettes til DBU Sjælland på mail eller telefon 4632 3366

Bemærk:

Klubberne bedes bemærke:
1) at der skal anvendes elektronisk holdkort
2) at der ikke spilles med forlænget spilletid - man går direkte til straffesparks konkurrencen i tilfælde af uafgjort.

2. runde uge 17/18. hold fra S2 og S3 kommer med.
3. runde uge 19/20. hold fra S2 og S1 kommer med. Live lodtrækning til 3. runde 27. april kl. 10.00.
4. runde uge 21/22. hold fra SS og DS kommer med. Live lodtrækning til 4. runde 17. maj kl. 09.30.
5. runde uge 23/24. Live lodtrækning til 5. runde 31. maj kl. 09.30.
De 13 vindere af runde 5, går videre til DBUs 1. runde efter sommerferien.

Bemærk at ifb. med pokalkampe skal hjemmeholdet på spilledagen senest kl. 24.00 indtaste kampens resultat. Hvis dette ikke er tilfældet vil hjemmeholdet almindeligvis blive taberdømt og idømt bøde.
Resultatet fastsættes til 0-3.

Lavest rangerende hold har hjemmebane.

Flytning af kampe:
 Anmodning om flytning af kamp(e) skal ske via hjemmeholdet, der skal rette henvendelse til sin lokalunion. 

Læs mere under pokalturnering på www.dbusjælland.dk