MENU

Nybagte sjællandsmestre

51 hold kunne i weekenden løfte pokalen og kalde sig sjællandsmestre 2015-2016.


Jublende spillere fra Hareskov IF til finalestævnet i Ølstykke.


De sjællandske fodboldklubber lagde en helt forrygende indsats for døren, da de i weekenden deltog ved finalestævnerne Final 4 (sjællandsmesterskaberne i fodbold). Her var de bedste fire hold fra stort set samtlige rækker samlet til det endelige slag om guldmedaljer og pokaler. 

Helsinge, Ølstykke og Borup var igen i år værtsklubber for knap 3500 fodboldspillere, som kom fra nær og fjern til stævnet i busser såvel som biler.  

133 klubber havde kvalificeret sig til Final4, hvor der i alt spillet 146 semifinaler og finaler. I løbet af weekenden kiggede i omegnen af 2500 tilskuere forbi for at se deres børn, kærester, ægtefæller eller venner kæmpe på banerne.

Godt hjulpet på vej af hele 107 fodbolddommere blev finalestævnerne afviklet med blot fem officielle protester, som i øjeblikket bliver behandlet i disciplinære system.   

Værtsklubber
Helsinge Fodbold, Ølstykke FC og Borup IF var i år værtsklubber for Final4 25. og 26. juni.   

Ølstykke: Herresenior, kvindesenior, U19 drenge, U17 drenge og U16 drenge.

Helsinge: U15 og U14 drenge samt U17, U15 piger og U14 piger 

Borup: Alle 8-mandshold. 


11-MANDS: Sjællandsmestre 2015-2016
Række Sjællandsmestre
Sjællandsserien                                         Stenløse BK                                                 
Serie 1 Farum BK
Serie 2  Frem Hellebæk
Serie 3  Hundige BK
Serie 4  Brede IF
Serie 5   Ballerup BK (1)
Serie 6  Søborg FC
   
U19 Drenge Mester  Humlebæk BK
U19 Drenge 1 Lyngby Boldklub
U19 Drenge 2  Hareskov IF
U17 Drenge Mester Vemmelev SGI
U17 Drenge 1 Stenløse BK
U17 Drenge 2 Vemmelev SGI
U17 Drenge 3 Humlebæk BK
U16 Drenge 1 Hørsholm-Usserød IK
U16 Drenge 2  FC Holte
U16 Drenge 3  Hareskov IF
U15 Drenge Mester  Brøndbyernes IF
U15 Drenge 1  Ølstykke FC
U15 Drenge 2  Græsted IF
U15 Drenge 3  Slagslunde-Ganløse IF
U15 Drenge 4  Raklev GI
U14 Drenge Mester  Brøndbyernes IF
U14 Drenge 1  Rosenhøj BK 
U14 Drenge 2  Hundige BK
U14 Drenge 3  FC Storebælt
U14 Drenge 4  Undløse BK
   
Kvindesjællandsserien Taastrup FC
Kvindeserie 1  Farum BK
Kvindeserie 2 Team Borup/Solrød
U17 Piger Mester Nykøbing FC
U17 Piger 1  Lynge-Broby IF
U17 Piger 2 AC Gilleleje
U15 Piger Mester Allerød FC
U15 Piger 1  HVS (Hillerød Syd-Vest)
U15 Piger 2 Frederiksværk Fodbold Klub
U14 Piger 1 Roskilde Pigefodbold
U14 Piger 2  Frederikssund FB



8-MANDS: Sjællandsmestre 2015-2016
Række Sjællandsmestre
Herresenior Mester                                    SIF Oldboys/Girls                                                 
Herresenior 1 Vallensbæk IF 
Herresenior 2 Lynge-Uggeløse IF
Old Boys 1 Glostrup
Old Boys 2 Parthenon Glostrup 95
Veteran 1 BSV
Veteran 2 Greve Fodbold (3)
Superveteran 2 Allerød Fodbold Klub 
U15 Drenge Lellinge IF
U14 Drenge Nivå-Kokkedal FK
U13 Drenge Mester Hørsholm-Usserød IK
U13 Drenge 1 Herstedøster IC
U13 Drenge 2 Lyngby Boldklun 1921
U13 Drenge 3 Lundtofte Boldklub
U13 Drenge 4 Svinninge IF

Kvindesenior 1 Toksværd Olstrup Fodbold 
U17 Piger  Tårnby FF
U15 Piger  Tølløse BK
U14 Piger  B. 73, Slagelse
U13 Piger 2  Solrød FC
U13 Piger 3  Hornbæk IF

Se billeder på vores Facebooksider og husk at klikke 'synes godt om'.

Se mange flere billeder fra Final 4 på vores Facebook-side

Husk hashtag
Vi vil opfordre alle til at dele jeres spændende oplevelser, billeder og videoer med DBU Sjælland på de sociale medier. Og når I gør det, så husk at anvende hashtagget ‪#‎dbusjælland - så billederne bliver samlet både før, under og efter pokalfionalerne. ‬

MØD OS PÅ FACEBOOK - FØLG OS PÅ INSTAGRAM
Få de seneste nyheder fra DBU Sjælland i tekst og billeder. Her vil vi holde dig opdateret om vores aktiviteter, som berører dig som spiller, træner og forælder.

På Facebook hedder vi Ung i sjællandsk fodbold og Sjællandsk Fodbold, på instagram dbusjaelland

Log ind