Turneringsbestemmelser 11:11

Turneringsbestemmelser 11:11

HSS : Sjællandsserien+
Antal hold/puljer: 24 hold i 2 puljer à 12 hold i hver pulje.
Turneringsform: Helårlig dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Holdene: Overførte Sjællandsseriehold, eventuelle
nedrykkere fra Danmarksserien og oprykkere fra Serie 1.
Nedrykning: Se de forskellige op- og nedrykningstilfælde
Turneringsafslutning: De to 1´ere spiller Finale lørdag den 20. juni 2020 kl. 14.00. Bedst pointgennemsnit har hjemmebane i finalen.
Øvrige bemærkninger: En klub kan kun deltage med ét hold.
Klubber, som i foråret i forvejen har hold i Danmarksserien, er ikke oprykningsberettiget. Selv om en klub er berettiget til at fortsætte i Sjællandsserien, rykker holdet ned i Serie 1 til fordel for Sjællandsseriens højest placerede nedrykker, såfremt klubbens hold i Danmarksserien rykker ned.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland
HS1 : Serie 1+
Antal hold/puljer: 24 hold i 2 puljer à 12 hold i hver pulje.
Turneringsform: Helårlig dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Holdene: Overførte Serie 1-hold, eventuelle
nedrykkere fra Sjællandsserien og oprykkere fra Serie 2.
Nedrykning: Se de forskellige op- og nedrykningstilfælde
Turneringsafslutning: De to 1´ere spiller Finale lørdag den 20 juni 2020 kl. 14.00. Bedst pointgennemsnit har hjemmebane i finalen.
Øvrige bemærkninger: Klubber, som rykker ned fra Danmarksserien eller i forvejen har hold i Sjællandsserien, er ikke oprykningsberettiget, med mindre klubbens hold i Sjællandsserien rykker op.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland
HS2 : Serie 2+
Antal hold/puljer: 48 hold / 4 puljer á 12 hold.
Turneringsform: Helårlig dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Holdene: Overførte Serie 2-hold, nedrykkere fra Serie 1 og oprykkere fra Serie 3. 
Turneringsafslutning:
Kvalkampe til finalen tirsdag den 16. juni kl. 19.00.
Semifinale 1: Vinder pulje 1 - Vinder pulje 3
Semifinale 2: Vinder pulje 4 - Vinder pulje 2

Vinderne går videre til finalen Lørdag den 20. juni kl. 13.00: Vinder semifinale 1 - Vinder semifinale 2.

Øvrige bemærkninger: Ingen.
Pointlighed og pointgennemsnitSe reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland 
HS3 : Serie 3+
Antal hold/puljer: 96 hold / 8 puljer á 12 hold.
Turneringsform: Helårlig dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Holdene: Overførte Serie 3-hold, nedrykkere fra Serie 2 og oprykkere fra Serie 4. 
Opryking: Se de forskellige op- og nedrykningstilfælde
Nedrykning: Se de forskellige op- og nedrykningstilfælde
Turneringsafslutning: 

Kvartfinaler tirsdag den 16. juni kl. 19.00.
kamp 1 Vinder pulje 2 - Vinder pulje 3
kamp 2 Vinder pulje 4 - Vinder pulje 1
kamp 3 Vinder pulje 6 - Vinder pulje 8
kamp 4 Vinder pulje 7 - Vinder pulje 5

Semifinaler lørdag den 20. juni kl. 13.00
Semifinale 1: Vinder kamp 1 - Vinder kamp 3
Semifinale 2: Vinder kamp 4 - Vinder kamp 2

Vinderne af semifinalerne spiller finale onsdag den 24. juni kl. 19.00: Vinder semifinale 1 - Vinder semifinale 2

Øvrige bemærkninger: Ingen.

Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland 
HS4 : Serie 4+
Antal hold/puljer: 144 hold / 12 puljer á 12 hold.
Turneringsform: Helårlig dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Holdene: Overførte Serie 4-hold, nedrykkere fra Serie 3 og oprykkere fra Serie 5.
Opryking: Se de forskellige op- og nedrykningstilfælde.
nedrykning: Se de forskellige op- og nedrykningstilfælde
Turneringsafslutning

1/8 dels finaler tirsdag den 16. juni kl. 19.00.
kamp 1 Vinder pulje 1 - Vinder pulje 3
kamp 2 Vinder pulje 6 - Vinder pulje 9
kamp 3 Vinder pulje 7 - Vinder pulje 8
kamp 4 Vinder pulje 10 - Vinder pulje 12

Kvartfinaler torsdag den 18. juni kl. 19.00
kamp 5: Vinder kamp 1 - Vinder pulje 2
kamp 6: Vinder kamp 2 - Vinder pulje 11
kamp 7: Vinder kamp 3 - Vinder kamp 4
kamp 8: Vinder pulje 5 - Vinder pulje 4

Semifinaler søndag den 21. juni kl. 13.00
Semifinale 1: Vinder kamp 5 - Vinder kamp 7
Semifinale 2: Vinder kamp 6 - Vinder kamp 8

Vinderne af semifinalerne spiller finale onsdag den 24. juni kl. 19.00: Vinder semifinale 2 - Vinder semifinale 1

Øvrige bemærkninger
: Ingen.

Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland
HS5 : Serie 5+
Antal hold/puljer120 hold / 10 puljer á 12 hold. 
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering. 
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn. 
Holdene: Overførte Serie 5-hold, nedrykkere fra Serie 4 og oprykkere fra serie 6.


Efterår 
Oprykning: Ingen oprykning
Nedrykning: Nr. 12 samt de 4 dårligste 11´ere rykker ned i serie 6


Forår 
Holdene: Puljer á så vidt muligt 12 hold. 
Oprykning: Nr. 1 og 2 fra hver pulje rykker op i serie 4. 
Nedrykning: Nr. 11 og 12 rykker ned i serie 6

Turneringsafslutning:  

1/8 dels finaler tirsdag den 16. juni kl. 19.00.
kamp 1 Vinder pulje 1 - Vinder pulje 2
kamp 2 Vinder pulje 5 - Vinder pulje 7

Kvartfinaler torsdag den 18. juni kl. 19.00
kamp 3: Vinder kamp 1 - Vinder pulje 3
kamp 4: Vinder kamp 2 - Vinder pulje 8
kamp 5: Vinder pulje 4 - Vinder pulje 6
kamp 6: Vinder pulje 9 - Vinder pulje 10

Semifinaler søndag den 21. juni kl. 13.00
Semifinale 1: Vinder kamp 3 - Vinder kamp 4
Semifinale 2: Vinder kamp 6 - Vinder kamp 5

Vinderne af semifinalerne spiller finale onsdag den 24. juni kl. 19.00: Vinder semifinale 1 - Vinder semifinale 2.

Øvrige bemærkninger: Ingen.  

Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11 
Dommerpåsætning: DBU Sjælland

HS6 : Serie 6+

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding. 
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering. 
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn. 
Holdene: Nedrykkere fra Serie 5 samt nye tilmeldte hold 
Oprykning: Nr. 1 og 2 rykker op i Serie 5. 
Nedrykning: Ingen nedrykning.  

Turneringsafslutning: 

Kvartfinaler onsdag den 17. juni kl. 19.00.
kamp 1 Vinder pulje 2 - Vinder pulje 3
kamp 2 Vinder pulje 4 - Vinder pulje 5

Semifinaler søndag den 21. juni kl. 13.00
Semifinale 1: Vinder kamp 1 - Vinder pulje 1
Semifinale 2: Vinder kamp 2 - Vinder pulje 6

Vinderne af semifinalerne spiller finale onsdag den 24. juni kl. 19.00: Vinder semifinale 1 - Vinder semifinale 2

Øvrige bemærkninger: Ingen.  
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11 
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet

M+32 1+

Antal hold/puljer: 20 hold / 2 puljer á 10 hold.
T
urneringsform: Helårlig dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Holdene: Overførte Old boys 1-hold og oprykkere fra Old boys 2.
Oprykning: De 2 puljevindere spiller finale om, at rykke op i fællesrækken med DBU København.
Nedrykning: Nr. 9 og 10 rykker ned i Old boys 2.
Turneringsafslutning: De 2 puljevindere spiller finale 
Øvrige bemærkninger: En klub kan kun deltage med et hold.
Pointlighed og pointgennemsnitSe reglerne i turneringsreglementets § 11
D
ommerpåsætning: DBU Sjælland

M+32 2+
Antal hold/puljer: 40 hold / 4 puljer á 10 hold.       
Turneringsform: Helårlig dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Holdene: Overførte Old boys 2-hold og nedrykkere fra Old boys 1. 
Oprykning: Nr. 1 fra hver pulje rykker op i Old boys 1. Se dog ”Øvrige bemærkninger”.
Nedrykning: Ingen nedrykning.  
Turneringsafslutning: Puljevinderne spiller FINAL 4, for at finde rækkens endelige vinder.
Øvrige bemærkninger: 2. hold (klubber der også har hold i Old boys 1) er ikke oprykningsberettiget.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland
M+40 1+
Antal hold/puljer: 20 hold / 2 puljer á 10 hold.       
Turneringsform: Helårlig dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Holdene: Overførte Veteran 1-hold og oprykkere fra Veteran 2. 
Oprykning: De 2 puljevindere spiller finale om, at rykke op i fællesrækken med DBU København. 
Nedrykning: Nr. 9 og 10 rykker ned i Veteran 2.  
Turneringsafslutning: De 2 puljevindere spiller finale.
Øvrige bemærkninger: En klub kan kun deltage med et hold.
Pointlighed og pointgennemsnitSe reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland
M+40 2+
Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende. Puljerne inddeles á så vidt muligt 10 hold.
Turneringsform: Helårlig dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Holdene: Overførte Veteran 2-hold, nedrykkere fra Veteran 1 og de nye tilmeldte hold. 
Oprykning: Nr. 1 rykker op i Veteran 1. Der er eventuel yderligere oprykning fra Veteran 2, såfremt der er flere nedrykkere fra Veteran 1 end de ”normale” oprykkere fra Veteran 2.  Se dog ”Øvrige bemærkninger”.
Nedrykning: Ingen nedrykning (laveste række).
Turneringsafslutning: Puljevinderne spiller FINAL 4, for at finde rækkens endelige vinder.
Øvrige bemærkninger: 2. hold (klubber der også har hold i Veteran 1) er ikke oprykningsberettiget.
Pointlighed og pointgennemsnit:Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet
U19DRM : U19 Drenge Mester+
Antal hold/puljer: 14 hold / 1 pulje.
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.
Puljeinddeling: For at opnå at puljerne har samme niveau tages både geografiske og styrkemæssige hensyn.
Øvrige bemærkninger: En klub kan kun deltage med et hold.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
DommerpåsætningDBU Sjælland 

Efterår
Holdene
Administrator udvælger efterårets hold.
Oprykning: 
Nr. 1 rykker op i forårets U19 drenge Øst 2.
Nedrykning: 
Nr. 12 rykker ned i forårets U19 drenge 1, der er eventuel yderligere nedrykkere, hvis der er flere DBU Sjælland/Lolland-Falster nedrykkere fra U19 drenge Øst 2, end der er oprykkere fra U19 drenge Mester. 

Forår

Holdene: Overførte hold fra efterårets U19 drenge-mester, eventuelle nedrykkere fra U19 drenge Øst 2 og oprykkere fra U-19 drenge 1.
OprykningIngen oprykning - Ny indrangering efter ansøgning.
NedrykningIngen nedrykning - Ny indrangering efter ansøgning

Turneringsafslutning:

Puljevinderen er Sjællandsmester, der vil blive overrakt pokal og medaljer på sidste spilledag



U19DR1 : U19 Drenge 1+

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig dobbeltturnering eller enkeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.

Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11

Dommerpåsætning: DBU Sjælland

Efterår

Holdene: Fri tilmelding.
Oprykning: Nr. 1 og 2 fra hver pulje rykker op i forårets U19 drenge-mester. Der er eventuel yderligere oprykkere fra U19 drenge 1 (findes via pointgennemsnittet).
Nedrykning:
 Nr. 10 fra 10 holds puljer, og nr. 6 fra 6 holds puljer, rykker ned i forårets U19 drenge 2, der er eventuel yderligere nedrykkere fra U19 drenge 1 (findes via pointgennemsnittet). 

Forår


Holdene: Overførte hold fra efterårets U19 drenge 1, nedrykkere fra U-19 drenge-mester og oprykkere fra U19 drenge 2. Antal puljer afhænger af antal oprykkere fra U19 drenge 2.
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning: Ingen nedrykning.
Turneringsafslutning:  
Finale
Lørdag den 22. juni kl. 14:00 i Ølstykke. Vinder pulje 1 - Vinder pulje 2

U19DR2 : U19 Drenge 2+
Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen. 

Pointlighed og pointgennemsnitSe reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland

Efterår

Holdene: Fri tilmelding.
Oprykning: Nr. 1 i hver pulje rykker op i forårets U19 drenge 1. Da forårets U19 drenge 1 består af et med ti deleligt antal hold, kan der være yderligere oprykkere (max. Fem). Eventuelle ekstra oprykkere findes via pointgennemsnittet.
Nedrykning: 
Ingen nedrykning (laveste række) 

Forår

Holdene: Overførte hold fra efterårets U19 drenge 2 og nedrykkere fra U19 drenge 1.
Oprykning: Ingen oprykning
Nedrykning: Ingen oprykning.
Turneringsafslutning

Puljevinderne samt bedste 2´er spiller finalestævne (Final 4) lørdag den 22. juni i Ølstykke.

Semifinaler 22. juni kl. 10.00 i Ølstykke
Kamp 1: Vinder pulje 2 - Bedste 2´er
Kamp 2: Vinder pulje 1 - Vinder pulje 3

Finale og 3-4 plads 22. juni kl. 13.30 i Ølstykke
Finale: Vinder kamp 1 - Vinder kamp 2
3-4 plads: Taber kamp 1 - Taber kamp 2

U17DRM : U17 Drenge Mester+

Antal hold/puljer: 14 hold / 1 pulje.
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.
Puljeinddeling: For at opnå at puljerne har samme niveau tages både geografiske og styrkemæssige hensyn.
Øvrige bemærkninger: En klub kan kun deltage med et  hold. 

Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland

Efterår

Holdene: Administrator udvælger efterårets hold.
Oprykning: Nr. 1 rykker op i forårets U17 drenge Øst 2. 
Nedrykning: Nr. 13 og 14 rykker ned i forårets U17 drenge 1, der er eventuel yderligere nedrykkere, hvis der er flere DBU Sjælland/Lolland-Falster nedrykkere fra U17 drenge Øst 2, end der er oprykkere fra U17 drenge-mester. 

Forår


Holdene: Overførte hold fra efterårets U17 drenge-mester, eventuelle nedrykkere fra U17 drenge Øst 2 og oprykkere fra U17 drenge 1.
Oprykning: Ingen oprykning - Ny indrangering efter ansøgning.
Nedrykning: Ingen oprykning - Ny indrangering efter ansøgning.
Turneringsafslutning: 
Finale
Lørdag den 22. juni kl. 12.00 i Ølstykke. Vinder pulje 1 - Vinder pulje 2

U17DR2 : U17 Drenge 2+

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende. 
Turneringsform: Halvårlig enkelt eller dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.

Pointlighed og pointgennemsnitSe reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland

Efterår

Holdene: Fri tilmelding
Oprykning: Nr. 1 i hver pulje rykker op i forårets U17 drenge 1. Der kan eventuel være flere oprykkere (findes via pointgennemsnittet).
Nedrykning: 
Nr. 10 fra 10 holds puljer, og nr. 6 fra 6 holds puljer, rykker ned i forårets U17 drenge 3, der er eventuel yderligere nedrykkere fra U17 drenge 2, såfremt der er flere nedrykkere fra U17 drenge 1 end der er oprykkere fra U17 drenge 2. (findes via pointgennemsnittet). 

Forår

Holdene: Overførte hold fra efterårets U-17 drenge 2, nedrykkere fra U-17 drenge 1 og oprykkere fra U-17 drenge 3.
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning:
 Ingen nedrykning.

Turneringsafslutning:

Puljevinderne samt bedste 2´er spiller finalestævne (Final 4) lørdag den 22. juni i Ølstykke.

Semifinaler 22. juni kl. 10.30 i Ølstykke
Kamp 1: Vinder pulje 3 - Bedste 2´er
Kamp 2: Vinder pulje 2 - Vinder pulje 1

Finale og 3-4 plads 22. juni kl. 14.00 i Ølstykke
Finale: Vinder kamp 1 - Vinder kamp 2
3-4 plads: Taber kamp 1 - Taber kamp 2

U17DR3 : U17 Drenge 3+

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende. 
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.

Pointlighed og pointgennemsnitSe reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet

Efterår

Holdene: Fri tilmelding.
Oprykning: Nr. 1 i hver pulje rykker op i forårets U17 drenge 2. Der er eventuel yderligere oprykning fra U17 drenge 3, såfremt der er flere nedrykkere fra U17 drenge 2 end de "normale" oprykkere fra U17 drenge 3.
Nedrykning: 
Ingen nedrykning

Forår

Holdene: Overførte hold fra efterårets U17 drenge 3 og nedrykkere fra U17 drenge 2 og oprykkere fra U17 drenge 4.
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning
Ingen nedrykning.
Turneringsafslutning: 

Finale
Lørdag den 22. juni kl. 12.00 i Ølstykke. Vinder pulje 1 - Vinder pulje 2 
U16DR1 : U16 Drenge 1+
Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende. 
Turneringsform: Halvårlig enkelt eller dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen

Pointlighed og pointgennemsnitSe reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.


Efterår 

Holdene: Overførte hold fra forårets U15 drenge 1, nedrykkere fra U15 drenge elite øst og oprykkere fra U15 drenge 2.
Oprykning: Ingen oprykning (højeste række)
Nedrykning: Nr. 10 fra 10 holds puljer, og nr. 6 fra 6 holds puljer, rykker ned i forårets U16 drenge 2.

Forår

Holdene: Overførte hold fra efterårets U16 drenge 1 og oprykkere fra U16 drenge 2.
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning
Ingen nedrykning.
Turneringsafslutning:


Puljevinderne samt bedste 2´er spiller finalestævne (Final 4) lørdag den 22. juni i Ølstykke.

Semifinaler 22. juni kl. 11.45 i Ølstykke
Kamp 1: Vinder pulje 2 - Bedste 2´er
Kamp 2: Vinder pulje 3 - Vinder pulje 1

Finale og 3-4 plads 22. juni kl. 15.15 i Ølstykke
Finale: Vinder kamp 1 - Vinder kamp 2
3-4 plads: Taber kamp 1 - Taber kamp 2

U16DR2 : U16 Drenge 2+

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende. 
Turneringsform: Halvårlig enkelt- eller dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.

Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.


Efterår 

Holdene: Overførte hold fra forårets U15 drenge 2, nedrykkere fra U15 drenge 1 og oprykkere fra U15 drenge 3.
Oprykning: Nr. 1 fra hver pulje rykker op i forårets U16 drenge 1.
Nedrykning: Sidst fra hver pulje rykker ned i forårets U16 drenge 3.

Forår

Holdene: Overførte hold fra efterårets U16 drenge 2 nedrykkere fra U16 drenge 1 og oprykkere fra U16 drenge 3.
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning
ingen nedrykning.
Turneringsafslutning: 

Puljevinderne samt bedste 2´er spiller finalestævne (Final 4) lørdag den 22. juni i Ølstykke.

Semifinaler 22. juni kl. 12.15 i Ølstykke
Kamp 1: Vinder pulje 1 - Vinder pulje 3
Kamp 2: Vinder pulje 2 - Bedste 2´er

Finale og 3-4 plads 22. juni kl. 15.45 i Ølstykke
Finale: Vinder kamp 1 - Vinder kamp 2
3-4 plads: Taber kamp 1 - Taber kamp 2

 

U16DR3 : U16 Drenge 3+

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende. 
Turneringsform: Halvårlig dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.

Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet.


Efterår 

Holdene: Overførte hold fra forårets U15 drenge 3, nedrykkere fra U15 drenge 2 og oprykkere fra U15 drenge 4.
Oprykning: Nr. 1 fra hver pulje rykker op i forårets U16 drenge 2.
Nedrykning: Ingen nedrykning (laveste række)

Forår

Holdene: Overførte hold fra efterårets U16 drenge 3 nedrykkere fra U16 drenge 2 og oprykkere fra U16 drenge 4.
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning:
 Ingen nedrykning.

Turneringsafslutning: 

Puljevinderne spiller finalestævne (Final 4) lørdag den 22. juni i Ølstykke.

Semifinaler 22. juni kl. 11.45 i Ølstykke
Kamp 1: Vinder pulje 1 - Vinder pulje 4
Kamp 2: Vinder pulje 3 - Vinder pulje 2

Finale og 3-4 plads 22. juni kl. 15.15 i Ølstykke
Finale: Vinder kamp 1 - Vinder kamp 2
3-4 plads: Taber kamp 1 - Taber kamp 2

U15DRM : U15 Drenge Mester+

Antal hold/puljer: 10 hold / 2 puljer. 
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.
Puljeinddeling: For at opnå at puljerne har samme niveau tages både geografiske og styrkemæssige hensyn. 
Øvrige bemærkninger: En klub kan kun deltage med ét hold. 
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11

Dommerpåsætning: DBU Sjælland.

Efterår

Holdene: Administrator udvælger efterårets hold.
Oprykning:
De 2 puljevindere spiller om oprykning til U15 Liga 2. Spiller ude og hjemme.
Lørdag den 26. oktober kl. 13.00. dårligste 1´er - Bedste 1´er
Lørdag den 2. november kl. 13.00. Bedste 1´er - Dårligste 1´er
Nedrykning: Nr. 10 rykker ned i forårets U15 drenge 1.

Forår

Oprykning : Ingen oprykning - Mulighed for ansøgning til U16 drenge Øst.
Nedrykning: Ingen nedrykning - Mulighed for ansøgning til U16 drenge Øst.
Turneringsafslutning: 
Finale
Søndag den 23. juni kl. 10.00 i Ølstykke. Vinder pulje 1 - Vinder pulje 2

U15DR1 : U15 Drenge 1+

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende. 
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.
Puljeinddeling: For at opnå at puljerne har samme niveau tages både geografiske og styrkemæssige hensyn.
Øvrige bemærkninger: 
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.

Efterår

Holdene: Fri tilmelding.
Oprykning: Nr. 1 og 2 fra hver pulje samt 2 bedste 3´ere rykker op i forårets U15 drenge Mester. 
Nedrykning: Nr. 10 fra 10 holds puljer, og nr. 6 fra 6 holds puljer rykker ned i forårets U15 drenge 2.

Forår

Holdene: Overførte hold fra efterårets U15 drenge 1, nedrykkere fra U15 drenge mester og oprykkere fra U15 drenge 2.
Oprykning: Holdene overføres til efterårets U16 drenge 1.
Nedrykning: Holdene overføres til efterårets U16 drenge 1.
Turneringsafslutning: 
Puljevinderne samt bedste 2´er spiller finalestævne (Final 4) søndag den 23. juni i Ølstykke.

Semifinaler 23. juni kl. 10.30 i Ølstykke
Kamp 1: Vinder pulje 3 - Vinder pulje 1
Kamp 2: Vinder pulje 2 - Bedste 2´er

Finale og 3-4 plads 23. juni kl. 14.00 i Ølstykke
Finale: Vinder kamp 1 - Vinder kamp 2
3-4 plads: Taber kamp 1 - Taber kamp 2

 

U15DR2 : U15 Drenge 2+

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende. 
Turneringsform: Halvårlig enkelt eller dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.

Efterår

Holdene: Overførte hold fra forårets U14 drenge 2, nedrykkere fra U14 drenge 1 og oprykkere fra U14 drenge 3.
Oprykning: Nr. 1 i hver pulje rykker op i forårets U15 drenge 1. 
Nedrykning: 
Nr. 10 fra 10 holds puljer, og nr. 6 fra 6 holds puljer, rykker ned i forårets U15 drenge 3.

Forår

Holdene: Overførte hold fra efterårets U15 drenge 2 nedrykkere fra U15 drenge 1 og oprykkere fra U15 drenge 3.
Oprykning: Holdene overføres til efterårets U16 drenge 2
Nedrykning
Holdene overføres til efterårets U16 drenge 2
Turneringsafslutning:

Puljevinderne spiller finalestævne (Final 4) søndag den 23. juni i Ølstykke.

Semifinaler 23. juni kl. 11.45 i Ølstykke
Kamp 1: Vinder pulje 1 - Vinder pulje 3
Kamp 2: Vinder pulje 4 - Vinder pulje 2

Finale og 3-4 plads 23. juni kl. 15.15 i Ølstykke
Finale: Vinder kamp 1 - Vinder kamp 2
3-4 plads: Taber kamp 1 - Taber kamp 2

 

U15DR3 : U15 drenge 3+

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende. 
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.

Pointlighed og pointgennemsnitSe reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet.

Efterår

Holdene: Overførte hold fra forårets U14 drenge 3, nedrykkere fra U14 drenge 2 og oprykkere fra U14 drenge 4.
Oprykning: Nr. 1 i hver pulje rykker op i forårets U-15 drenge 3. 
Nedrykning: Nr. 10 fra 10 holds puljer, og nr. 6 fra 6 holds puljer rykker ned i forårets U-15 drenge 4.

Forår

Holdene: Overførte hold fra efterårets U15 drenge 3 nedrykkere fra U15 drenge 2 og oprykkere fra U15 drenge 4.
Oprykning: Holdene overføres til efterårets U16 drenge 3.
Nedrykning:
 Holdene overføres til efterårets U16 drenge 3.

Turneringsafslutning:

Puljevinderne spiller finalestævne (Final 4) søndag den 23. juni i Ølstykke.

Semifinaler 23. juni kl. 12.15 i Ølstykke
Kamp 1: Vinder pulje 3 - Vinder pulje 2
Kamp 2: Vinder pulje 1 - Vinder pulje 4

Finale og 3-4 plads 23. juni kl. 15.45 i Ølstykke
Finale: Vinder kamp 1 - Vinder kamp 2
3-4 plads: Taber kamp 1 - Taber kamp 2

 

U15DR4 : U15 Drenge 4+

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende. Puljerne inddeles á så vidt muligt 10 hold.
Turneringsform: Halvårlig enkelt eller dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.

Pointlighed og pointgennemsnitSe reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet.

Efterår

Holdene: Overførte hold fra forårets U14 drenge 4, og nedrykkere fra U14 drenge 3.
Oprykning: Nr. 1 i hver pulje rykker op i forårets U15 drenge 3. Der er eventuel yderligere oprykning fra U-15 drenge 4.
Nedrykning: Ingen nedrykning (laveste række)

Forår

Holdene: Overførte hold fra efterårets U15 drenge 4 og nedrykkere fra U15 drenge 3.
Oprykning: Holdene overføres til efterårets U16 drenge 3.

Nedrykning:
 Holdene overføres til efterårets U16 drenge 3.
Turneringsafslutning: 
Puljevinderne spiller finalestævne (Final 4) søndag den 23 juni i Ølstykke.

Semifinaler 23. juni kl. 10.30 i Ølstykke
Kamp 1: Vinder pulje 1 - Vinder pulje 2
Kamp 2: Vinder pulje 3 - Vinder pulje 4

Finale og 3-4 plads 23. juni kl. 14.00 i Ølstykke
Finale: Vinder kamp 1 - Vinder kamp 2
3-4 plads: Taber kamp 1 - Taber kamp 2

U14DRM U14 DRENGE MESTER 

Antal hold/puljer: 10 hold / 2 puljer. 
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.
Puljeinddeling: For at opnå at puljerne har samme niveau tages både geografiske og styrkemæssige hensyn. 
Øvrige bemærkninger: En klub kan kun deltage med ét hold. 
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11

Dommerpåsætning: DBU Sjælland.

Efterår

Holdene: Administrator udvælger efterårets hold.
Oprykning:

De 2 puljevindere spiller om oprykning til U14 Liga 2. Spiller ude og hjemme.
Lørdag den 26. oktober kl. 13.00. dårligste 1´er - Bedste 1´er
Lørdag den 2. november kl. 13.00. Bedste 1´er - Dårligste 1´er
Nedrykning:
 Nr 10 samt dårligste 9´er rykker ned i forårets U14 drenge 1.

Forår

Oprykning : Holdene overføres til U15 drenge 1 - Indrangering til U15 drenge Øst og U15 drenge mester.
Nedrykning: Holdene overføres til U15 drenge 1 - Indrangering til U15 drenge Øst og U15 drenge mester.

Turneringsafslutning:

Finale
Søndag den 23. juni kl. 10.00 i Ølstykke. Vinder pulje 2 - Vinder pulje 1

U14DR1 : U14 Drenge 1+

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende. 
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.
Puljeinddeling: For at opnå at puljerne har samme niveau tages både geografiske og styrkemæssige hensyn. 
Øvrige bemærkninger: En klub kan kun deltage med ét hold. 
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning
: DBU Sjælland.

Efterår

Holdene: Fri tilmelding
Oprykning: Nr. 1 fra hver pulje, rykker op i forårets U14 drenge mester.

Nedrykning: Nr. 10 fra 10 holds puljer, og nr. 6 fra 6 holds puljer, rykker ned i forårets U14 drenge 2.

Forår

Holdene: Overførte hold fra efterårets U14 drenge 1 og oprykkere fra U14 drenge 2.
Oprykning: Holdene overføres til U15 drenge 1 - Indrangering til U15 drenge Øst og U15 drenge mester..
Nedrykning: Holdene overføres til U15 drenge 1 - Indrangering til U15 drenge Øst og U15 drenge mester.

Turneringsafslutning:

Puljevinderne samt bedste 2´er spiller finalestævne (Final 4) søndag den 23. juni i Ølstykke.

Semifinaler 23. juni kl. 12.15 i Ølstykke
Kamp 1: Vinder pulje 3 - Vinder pulje 1
Kamp 2: Vinder pulje 2 - Bedste 2´er

Finale og 3-4 plads 23. juni kl. 15.45 i Ølstykke
Finale: Vinder kamp 1 - Vinder kamp 2
3-4 plads: Taber kamp 1 - Taber kamp 2

 

U14DR2 : U14 Drenge 2+

Antal hold/puljer: Åben række fri tilmelding, hvorfor hold/puljer er varierende. 
Turneringsform:
 Halvårlig enkeltturnering eller dobbeltturnering.
Puljeinddeling: For at opnå at puljerne har samme niveau tages både geografiske og styrkemæssige hensyn. 
Øvrige bemærkninger: Ingen. 

Pointlighed og pointgennemsnitSe reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet.

Efterår

Holdene: Fri tilmelding.
Oprykning: Nr. 1 fra hver pulje rykker op i forårets U14 drenge 1.
Nedrykning: Nr. 10 fra 10 holds puljer, og nr. 6 fra 6 holds puljer, rykker ned i forårets U14 drenge 3. 

Forår

Holdene: Overførte hold fra efterårets U14 drenge 2, nedrykkere fra U14 drenge 1 og oprykkere fra U14 drenge 3.
Oprykning: Holdene overføres til U15 drenge 2 - Indrangering til U15 drenge Øst og U15 drenge mester.
Nedrykning:
 Holdene overføres til U15 drenge 2 - Indrangering til U15 drenge Øst og U15 drenge mester.

Turneringsafslutning:

Puljevinderne spiller finalestævne (Final 4) søndag den 23. juni i Ølstykke.

Semifinaler 23. juni kl. 10.00 i Ølstykke
Kamp 1: Vinder pulje 3 - Vinder pulje 2
Kamp 2: Vinder pulje 1 - Vinder pulje 4

Finale og 3-4 plads 23. juni kl. 13.30 i Ølstykke
Finale: Vinder kamp 1 - Vinder kamp 2
3-4 plads: Taber kamp 1 - Taber kamp 2

 

U14DR3 : U14 Drenge 3+

Antal hold/puljer: Åben række fri tilmelding, hvorfor hold/puljer er varierende
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering eller dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen
Pointlighed og pointgennemsnitSe reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet.

Efterår

Holdene: Fri tilmelding.
Oprykning: Nr. 1 fra hver pulje, rykker op i forårets U14 drenge 2. 
Nedrykning: Nr. 10 fra 10 holds puljer, og nr. 6 fra 6 holds puljer, rykker ned i forårets U14 drenge 3.

Forår

Holdene: Overførte hold fra efterårets U14 drenge 3, nedrykkere fra U14 drenge 2 og oprykkere fra U14 drenge 4.
Oprykning: Holdene overføres til U15 drenge 3 - Indrangering til U15 drenge Øst og U15 drenge mester.
Nedrykning:
 Holdene overføres til U15 drenge 3 - Indrangering til U15 drenge Øst og U15 drenge mester.

Turneringsafslutning:

Kvartfinale tirsdag den 18. juni kl. 19.00.
kamp 1 Vinder pulje 2 - Vinder pulje 1

Semifinaler søndag den 23. juni kl. 10.00 i Ølstykke
kamp 2: Vinder kamp 1 - Vinder pulje 5
kamp 3: Vinder pulje 4 - Vinder pulje 3

Finale samt 3-4 plads søndag den 23. juni kl. 13.30 i Ølstykke.
kamp 4: Finale Vinder kamp 2 - Vinder kamp 3
kamp 5: 3-4 plads Taber kamp 2 - Taber kamp 3

U14DR4 : U14 Drenge 4+
Antal hold/puljer: Åben række fri tilmelding, hvorfor hold/puljer er varierende
Turneringsform:
 Halvårlig enkeltturnering eller dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn. 
Øvrige bemærkninger: Ingen
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning:
Hjemmeholdet.

Efterår


Holdene:
 Fri tilmelding.
Oprykning: Nr. 1 rykker op i forårets U14 drenge 3. Der er eventuel yderligere oprykkere, såfremt der er flere nedrykkere fra U14 drenge 3 end der er oprykkere fra U14 drenge 4.
Nedrykning: Ingen nedrykning (laveste række).

Forår

Holdene: Overførte hold fra efterårets U14 drenge 4 og nedrykkere fra U14 drenge 3.
Oprykning: Holdene overføres til U15 drenge 4 - Indrangering til U15 drenge Øst og U15 drenge mester.
Nedrykning:
 Holdene overføres til U15 drenge 4 - Indrangering til U15 drenge Øst og U15 drenge mester.
Turneringsafslutning: 

Finale
Søndag den 23. juni kl. 11.45 i Ølstykke. Vinder pulje 1 - Vinder pulje 2

KSS : Kvindesjællandsserien+
Antal hold/puljer: 12 hold / 1 pulje á 12 hold. 
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering
Puljeinddeling: Kun én pulje. 
Øvrige bemærkninger: En klub kan kun deltage med ét hold.
Klubber som i forvejen har hold i Kvindeserie Øst, er ikke opryknings berettiget. Selv om en klub er berettiget til at fortsætte i Kvindesjællandsserien, rykker holdet ned i Kvindeserie 1 til fordel for Kvindesjællandsseriens højest placerede nedrykker, såfremt klubbens hold i Kvindeserie Øst rykker ned.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland

Efterår

Holdene: Overførte Kvindeseriehold, eventuelle nedrykkere fra Kvindedanmarksserien og oprykkere fra Kvindeserie 1.
Oprykning: Nr. 1 rykker op i forårets Kvindeserie Øst.
Nedrykning: Nr. 11 og 12 rykker ned i forårets Kvindeserie 1. Der er eventuel yderligere nedrykkere, såfremt dere er flere nedrykkere fra Kvindeserieøst, end der er oprykkere fra kvindeserie 1

Forår

Holdene: 
Overførte Kvindeseriehold og oprykkere fra Kvindeserie 1.
Oprykning: Nr. 1 rykker op i efterårets Kvindeserie Øst.
Nedrykning: Nr. 11 - 12 fra hver pulje rykker ned i efterårets Kvindeserie 1. Der er eventuel yderligere nedrykkere, såfremt dere er flere nedrykkere fra Kvindeserieøst, end der er oprykkere fra kvindeserie 1
Turneringsafslutning: Puljevinderen er Sjællandsmester, der vil blive overrakt pokal og medaljer på sidste spilledag.
KS1 : Kvindeserie 1+
Antal hold/puljer: 20 hold / 2 puljer á 12. 
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn. 
Øvrige bemærkninger: Ingen.
Pointlighed og pointgennemsnitSe reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.


Efterår

Holdene: Overførte Kvindeserie 1, nedrykkere fra Kvindesjællandsserien og oprykkere fra Kvindeserie 2.
Oprykning: Nr. 1 rykker op i forårets Kvindesjællandsserie.
Nedrykning: Nr. 10 - 12 fra begge puljer, rykker ned i forårets Kvindeserie 2. Der er eventuel yderligere nedrykkere, såfremt dere er flere nedrykkere fra Kvindeserieøst, end der er oprykkere fra kvindesjællandsserien


Forår
Holdene: 
Overførte kvindeserie 1 hold, nedrykkere fra Kvindesjællandsserien og oprykkere fra Kvindeserie 2.
Oprykning: Nr. 1 fra hver pulje rykker op i efterårets Kvindesjællandsserie.
Nedrykning: Nr. 10 fra hver pulje rykker ned i efterårets Kvindeserie 2, Der er eventuel yderligere nedrykkere, såfremt dere er flere nedrykkere fra Kvindeserieøst, end der er oprykkere fra kvindesjællandsserien
Turneringsafslutning:

Finale
Søndag den 23. juni kl. 13.30 i Ølstykke. Vinder pulje 1 - Vinder pulje 2 
KS2 : Kvindeserie 2+
Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende. Puljerne inddeles á så vidt muligt 6 eller 10 hold.  
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn. 
Øvrige bemærkninger: Ingen.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet.


Efterår

Holdene: Overførte Kvindeserie 2-hold, nedrykkere fra Kvindeserie 1.
Oprykning: Nr. 1 fra hver pulje samt bedste 2´er rykker op i forårets Kvindesserie 1.
Nedrykning: Ingen nedrykning (laveste række).

Forår

Holdene: 
Overførte kvindeserie 2-hold, nedrykkere fra Kvindeserie 1 samt nye tilmeldte hold.
Oprykning: Nr. 1 fra hver pulje, rykker op i efterårets Kvindeserie 1.
Nedrykning: Ingen nedrykning (laveste række).

Turneringsafslutning:

Finale søndag 23. juni kl. 13.30 i Ølstykke

Finale: Vinder pulje 2 - Vinder pulje 1

U18PI : U18 Piger 1+
Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig enkelt eller dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet.

Efterår
Holdene: Fri tilmelding.
Oprykning: Ingen oprykning
Nedrykning: Ingen nedrykning 
Forår
Holdene: Overførte U18 Piger og ny tilmeldte hold.
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning: Ingen nedrykning.
Turneringsafslutning:

Puljevinderen er Sjællandsmester, der vil blive overrakt pokal og medaljer på sidste spilledag

 

U16P1 : U16 Piger 1+

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.

Efterår
Oprykning: 
Ingen oprykning.
Nedrykning: Nr. 6 samt dårligste 5´er rykker ned i forårets U16 piger 2.
Øvrige bemærkninger: 
Forår: 
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning: Ingen nedrykning.
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11

Dommerpåsætning: DBU Sjælland

Turneringsafslutning: 

Finale
Lørdag den 22. juni kl. 14.00 i Ølstykke. Vinder pulje 1 - Vinder pulje 2

U16P2 : U16 Piger 2+

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering med ombrydning (op- og nedrykning) Se under henholdsvis forår og efterår.
Øvrige bemærkninger
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Efterår: 
Oprykning: Nr. 1 fra hver pulje rykker op i U16 piger 1
Nedrykning: Ingen nedrykning
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.

Forår: 
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning: Ingen nedrykning.
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.
Turneringsafslutning:

Finale
Lørdag den 22. juni kl. 13.30 i Ølstykke. Vinder pulje 1 - Vinder pulje 2

U15PIM : U15 Piger 1+

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.

Efterår
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning: Ingen nedrykning.
Øvrige bemærkninger: 

Forår: 
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning: Ingen nedrykning.
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland
Turneringsafslutning: 

Puljevinderen er Sjællandsmester, der vil blive overrakt pokal og medaljer på sidste spilledag

 

U15PI1 : U15 Piger 2+

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig enkeltturnering.

Efterår
Oprykning: Nr. 1 fra hver pulje, rykker op i forårets U15 piger 1.
Nedrykning: Ingen nedrykning.
Øvrige bemærkninger: 

Forår: 
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning: Ingen nedrykning.
Dommerpåsætning: DBU Sjælland.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland

Turneringsafslutning:

Finale
Lørdag den 22. juni kl. 10.00 i Ølstykke. Vinder pulje 2 - Vinder pulje 1

U14PI1 : U14 Piger 1+
Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig dobbeltturnering
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet.
Efterår
Holdene: Fri tilmelding
Oprykning: Ingen oprykning
Nedrykning:
 Ingen nedrykning.
Forår
 

Holdene: Overførte hold fra efterårets U14 pige 1 og oprykkede hold fra U14 piger 2.
Op- og nedrykning: Ingen op- eller nedrykning.

Turneringsafslutning:

Puljevinderen er Sjællandsmester, der vil blive overrakt pokal og medaljer på sidste spilledag

U14PI2 : U14 Piger 2+
Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding hvorfor antal hold/puljer er varierende.
Turneringsform: Halvårlig dobbeltturnering
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.
Pointlighed og pointgennemsnit: Se reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: Hjemmeholdet.
Efterår
Holdene: Fri tilmelding
Oprykning: Nr. 1 og 2 rykker op i forårets U14 piger 1.
Nedrykning: 
Forår

Holdene: 
Op- og nedrykning: Ingen op- eller nedrykning.

Turneringsafslutning:

Finale
Søndag den 23. juni kl. 11.45 i Ølstykke. Vinder pulje 1 - Vinder pulje 2
U17DR1 : U17 Drenge 1+

Antal hold/puljer: Åben række/fri tilmelding, hvorfor antal hold/puljer er varierende. 
Turneringsform: Halvårlig enkelt eller dobbeltturnering.
Puljeinddeling: Primært efter geografiske hensyn.
Øvrige bemærkninger: Ingen.

Pointlighed og pointgennemsnitSe reglerne i turneringsreglementets § 11
Dommerpåsætning: DBU Sjælland

Efterår

Holdene: Fri tilmelding
Oprykning: Nr. 1 samt 2 bedste 2´ere rykker op i forårets U17 drenge M. Der kan eventuel være flere oprykkere (findes via pointgennemsnittet).
Nedrykning: 
Nr. 10 fra 10 holds puljer, og nr. 6 fra 6 holds puljer, rykker ned i forårets U17 drenge 2, der er eventuel yderligere nedrykkere fra U17 drenge 1, såfremt der er flere nedrykkere fra U17 drenge M end der er oprykkere fra U17 drenge 2. (findes via pointgennemsnittet). 

Forår

Holdene: Overførte hold fra efterårets U-17 drenge 1, nedrykkere fra U-17 drenge M og oprykkere fra U-17 drenge 2.
Oprykning: Ingen oprykning.
Nedrykning:
 Ingen nedrykning.

Turneringsafslutning:

Puljevinderne spiller finalestævne (Final 4) lørdag den 22. juni i Ølstykke.

Semifinaler 22. juni kl. 10.00 i Ølstykke
Kamp 1: Vinder pulje 2 - Vinder pulje 1
Kamp 2: Vinder pulje 3 - Vinder pulje 4

Finale og 3-4 plads 22. juni kl. 13.30 i Ølstykke
Finale: Vinder kamp 1 - Vinder kamp 2
3-4 plads: Taber kamp 1 - Taber kamp 2

Turneringsbestemmelser for 11-mandsrækkerne 2018 - 2019 Union: DBU Sjælland

Der kan ske ændringer i turneringsformen: Ved for stor tilmelding eller manglende tilslutning til de enkelte rækker eller ved eventuelle fejl, holdtrækninger og eftertilmeldinger mv. Der kan her blive tale om udvidelse eller sammenlægning af rækker og puljer, og om ændringer i antallet af op- og nedrykkere mv.
 
Bemærk venligst, at antallet af op- og nedrykkere fra de enkelte DBU Sjælland-rækker afhænger af slutstillingen i de rækker, der ligger over/under.


Pointgennemsnittet 
I de rækker hvor begrebet pointgennemsnit er anført placeres holdene efter følgende model: 

1. Det hold der har opnået flest point i gennemsnit per kamp. 18 point i 8 kampe (2,25 i snit) er for eksempel bedre end 20 point i 10 kampe (2,0 i snit). 
2. Det hold der har den bedste målforskel per kamp. 
3. Det hold der har scoret flest mål i gennemsnit per kamp