Motionsfodbold, styrkelse af frivilligheden og udvikling af de lokale fodboldklubber. Punkterne er mange i den nye velfærdsalliance, som DBU, DBU Sjælland og Ballerup Kommune netop har indgået. 

Aftalen løber de næste fire år og skal blandt andet støtte og skabe muligheder for nogle af dem, der ikke passer ind på et ordinært fodboldhold. Det gælder børn og unge med særlige behov samt voksne i udsatte positioner.  I samarbejde med en lokal fodboldklub vil parterne også arbejde på at skabe sunde, sjove og sociale motionshold for forskellige patientgrupper.

Samarbejdet glæder DBU’s formand, Jesper Møller:

 "Fodbold skal være for alle, og det er glædeligt at se, hvordan vi sammen med Ballerup Kommune og de lokale fodboldklubber skaber nye muligheder for, at endnu flere børn og voksne kan blive en del af fodboldens fællesskab. Uden de frivillige, klubberne, DBU Sjælland og kommunen var det ikke muligt,” siger Jesper Møller.

Fokus på piger og kvinder
Piger og kvinder samt børn får også et særligt fokus i den nye aftale, hvor flere klubber støttes i at blive en DBU-børneklub eller være en del af pige- og kvindeindsatsen Get Movin’, der skal trække flere piger ned i fodboldklubberne. 

"Jeg er glad for, at vi kan bidrage med at styrke udviklingen af fodbold i kommunen i form af både sparring og ressourcer. Vi glæder os til at se, hvordan de kommende år forløber, og hvordan samarbejdet kan gavne både børn og voksne,” siger DBU Sjællands formand, Jakob Koed.

Jesper Würtzen, borgmester i Ballerup Kommune, er ligeledes begejstret over samarbejdet:

”Aftalen understøtter kommunens Vision 2029 om stærke fællesskaber, hvor borgerne har lyst til at involvere sig og tage ansvar for, at Ballerup er et rigtig godt sted at bo. Samarbejdet med DBU og DBU Sjælland skal udvikle og styrke fodboldfællesskaberne, så endnu flere får mulighed for at finde et idrætstilbud, der passer til dem,” siger Jesper Würtzen.

Aftalen løber til april 2029.