U14 Talentudvikling

U14 talenttræning, piger tilbydes i sæsonen 2019/20 udvalgte spillere årgang 2006. 

Organisation, antal spillere: 

Klubber fra hele landet har indstillet 500 spillere til U14 talenttræning og disse spillere vil i løbet af august og september deltage i udtagelsessamlinger. 

Efter udtagelsessamlingerne udvælges ca. 150 spillere til deltagelse i det kommende sæsons U14 talentsamlinger. I perioden 1. september til den 31. juli. vil der blive afholdt ca. 15 samlinger i hvert af de 6 områder. 

Talentsamlingerne, der har forskellig varighed, løber over to timer en hverdagsaften eller som heldagstræninger med to træningspas på samme dag. To gange i løbet af sæsonen bliver spillerne indbudt til en samling over en weekend. 

Ud fra en helhedsvurdering af spillerne vil der blive udtaget ca. 50 spillere, der efter sommerferien 2020 bliver tilbudt deltagelse på U15 talenttræning.

 

Stabilitets- og styrketræning

Spillerne, der deltager i U14 talenttræning, skal lave stabilitets- og styrketræning 2 gange om ugen. Programmet som DBU anbefaler kan ses her.

Stabilitets- og styrketræningsprogrammet er udarbejdet med henblik på at ruste spillerne til fremtiden, både hvad angår tilpasning til øget træningsmængde, prioritet af styrketræning og specielt forebyggelse af knæskader. Knæ-øvelserne er udarbejdet i samarbejde med Mette Zebis, som er specialist på området og som bl.a. i samarbejde med DBU forsker i forebyggelse af knæskader.

 

Spillere, der ikke har dansk statsborgerskab

Spillere, der ikke har dansk statsborgerskab, kan deltage på U14 og U15 talenttræning, men ikke på ungdomslandsholdene. Se yderligere information her.

 

U14 Talenttrænere

U14 talenttræning varetages af følgende trænere:

Område Navn Telefon nummer 
Sjælland Vest Vinnie Baun  20 16 31 13
Sjælland Øst Thomas Rasmussen  40 92 88 92
Fyn Morten Christiansen  28 11 81 00
Jylland Syd Jesper Skou Bendixen  25 14 47 39
Jylland Midt Lars-Michael Andreasen  20 60 37 62
Jylland Nord Michael Dahl Mathiesen  51 27 53 63

Datoplan for U14 samlinger for resten af 2019 (opdateres løbende)

Nedenfor kan du se U14 samlinger for vores 6 talentcentre. Der tages forbehold for ændringer.

Fyn    
Dato Tidsrum Sted
Onsdag d. 18. september  Kl. 18.00 - 20.00 Tommerup
Onsdag d. 9. oktober kl. 17.00 - 19.00 Efterskolen ved Nyborg
Onsdag d. 30. oktober Kl. 18.00 - 20.00 Tommerup
Søndag d. 10. november Kl. 10.00 - 12.00/13.30 - 15.30 Tommerup
Lørdag d. 23. november - 24. november Weekendsamling Næstved
Lørdag d. 14. december Kl. 10.00-12.00 / 14.00-15.30 Tommerup
Søndag d. 2. februar 2020 Kl. 10.00-12.00 / 14.00-16.00 Bramdrupdam
Onsdag d. 19. februar 2020 Kl. 18.00-20.00 Tommerup
Søndag d. 8. marts 2020 Kl. 10.00-12.00 / 14.00-16.00 Tommerup
Onsdag d. 8. april 2020 Kl. 18.00-20.00 Tommerup
Onsdag d. 6. maj 2020 Kl. 18.00-20.00 Tommerup
Onsdag d. 27. maj 2020 Kl. 18.00-20.00 Tommerup
Onsdag d. 10. juni 2020 Kl. 18.00-20.00 Vinding
     
Sjælland Vest    
Dato Tidsrum Sted
Onsdag d. 18. september  Kl. 18.00 - 20.00 Solrød
Tirsdag d. 1. oktober  Kl. 18.00 - 20.00 Borup/Viby
Torsdag d. 24. oktober Kl. 17.00 - 19.00 Top DK Hallen, Ballerup
Lørdag d. 2. november  Kl. 10.00 - 11.30 / 13.30 - 15.00 DBU, Brøndby
Onsdag d. 13. november  Kl. 18.00 - 20.00 Solrød
Lørdag d. 23. november - 24. november  Weekendsamling  Næstved
Søndag d. 8. december Kl. 10.00 - 11.30 / 13.30 - 15.00 DBU, Brøndby
Onsdag d. 22. januar 2020 Kl. 18.00-20.00 Solrød
Lørdag d. 7. marts 2020 Kl. 10.00-11.30 / 13.30-15.00 DBU, Brøndby
Lørdag d. 4. april 2020 Kl. 10.00-11.30 / 13.30-15.00 DBU, Brøndby
Tirsdag d. 12. maj 2020 Kl. 18.00-20.00 Solrød
Torsdag d. 28. maj 2020 Kl. 18.00-20.00 DBU, Brøndby
Torsdag d. 11. juni Kl. 18.00-20.00 DBU, Brøndby

 

Sjælland Øst

   
Dato Tidsrum Sted

Tirsdag d. 24. september 

Kl. 17:00-19:00

Birkerød

Tirsdag d. 1. oktober 

Kl. 17:00-19:00

Birkerød

Søndag d. 3. november 

Kl. 10:00-12:00

Birkerød

Søndag d. 10. november 

Kl. 09.30-11.30 / 12.30-14.30

DBU, Brøndby

Søndag d. 1. december 

Kl. 09.30-11.30 / 12.30-14.30

DBU, Brøndby

Lørdag d. 23. november - 24. november

Weekendsamling

Næstved

Søndag d. 2. februar 2020

Kl. 09:30-11:30

DBU

Søndag d. 8. marts 2020

Kl. 13:00-14:30

DBU

 

Jylland Syd

   
Dato Tidsrum Sted
Tirsdag d. 1. oktober  Kl. 18.00 - 20.00 Varde
Torsdag d. 24. oktober  Kl. 18.00 - 20.00 Vejen
Lørdag d. 23. november  Kl. 10.00-11.30 / 13.30-15.30 Hedensted
Lørdag d. 7. december  Kl. 10.00-11.30 / 13.30-15.30 Bramdrupdam
Lørdag d. 9. november - 10. november Weekendsamling  Ikast
Søndag d. 2. februar Kl. 10.00-11.30 / 13.30-15.30 Bramdrupdam
Lørdag d. 22. februar Kl. 10.00-11.30 / 13.30-15.30 Rødding
Lørdag d. 7. marts Kl. 10.00-11.30 / 13.30-15.30 Vejen
Lørdag d. 28. marts Kl. 10.00-11.30 / 13.30-15.30 Vejen
Onsdag d. 15. april Kl. 18.00-20.00 Bramming
     
Jylland Midt    
Dato Tidsrum Sted
Tirsdag d. 24. september  Kl. 18.00-20.00 Vildbjerg
Tirsdag d. 8. oktober  Kl. 18.00-20.00 Vildbjerg
Tirsdag d. 22. oktober  Kl. 18.00-20.00 DBU Jylland/Tilst
Tirsdag d. 29. oktober  Kl. 18.00-20.00 Vildbjerg
Fredag d. 1. november    Silkeborg 
Lørdag d. 9. november - d. 10. november  Weekendsamling Ikast
Lørdag d. 23. november  Kl. 10.00-16.00 Spjald
Lørdag d. 14. december  Kl. 10.00-16.00 Stadome Ikast
Lørdag d. 11. januar 2020 Kl. 10:00-12:00 / 14:30-16:00 Mejrup
Lørdag d. 1. februar 2020 Kl. 10:00-12:00 / 14:30-16:00 Kjellerup
Lørdag d. 22. februar 2020 Kl. 10:00-12:00 / 14:30-16:00 Mejrup
Lørdag d. 14. marts 2020 Kl. 10:00-12:00 / 14:30-16:00 Tjørring
Tirsdag d. 31. marts 2020 Kl. 18:00-20:00 Viborg Liseborg
Tirsdag d. 21. april 2020 Kl. 18:00-20:00 Ryomgård
     
Jylland Nord    
Dato Tidsrum Sted
Tirsdag d. 10. september  Kl. 18.00-19.30

Svenstrup - Godthåb IF

Tirsdag d. 1. oktober  Kl. 18.00 - 20.00

Hjallerup IF

Søndag d. 3. november  Kl. 10.00-11.30 / 14.00-16.00

Skyum Idrætsefterskole (Fc Thy)

Lørdag d. 9. november - 10. november  Weekendsamling 

Ikast

Lørdag d. 7. december   

Fortuna Hjørring

Tirsdag d. 4. februar Kl. 18.00 - 20.00

Hornbæk IF (Randers)

Tirsdag d. 25. februar Kl. 18.00 - 20.00

Støvring IF

Lørdag d. 7. marts Kl. 10.00-12.00 / 14.00-16.00

Bangsbo Freja

Søndag d. 22. marts Kl. 10.00-12.00 / 14.00-16.00

Brønderslev IF

Lørdag d. 4. april Kl. 10.00-12.00 / 14.00-16.00

Holtet IF

Søndag d. 26. april Kl. 10.00-12.00 / 14.00-16.00

Nørresundby Forenede Boldklubber