Skal klubbens yngste til stævner i efteråret? Så tilmeld jer DBU Sjællands børnefodbold-stævnetilbud
Skal klubbens yngste spillere ud og spille fodboldstævner til efteråret? Så kan I nu tilmelde jer efterårets 3:3- og 5:5-stævner, samt U10 efterårsserien og de mange andre børnefodboldstævner, som vi udbyder. Få et overblik over stævnedatoer og tilmeldingsfrister her.

Nu kan I allerede sætte krydser i kalenderen og tilmelde klubbens børnehold til DBU Sjællands 3:3- og 5:5-stævner her i efterårssæsonen. Ligeledes er det muligt at tilmelde hold til U10 efterårsserien.
Når I tilmelder hold til de enkelte stævner, er det vigtigt, at I som klub sætter en eller flere kontaktpersoner på holdet. Så ved vi i DBU Sjælland nemlig, hvem vi skal kontakte med informationer om f.eks. afbud, flytninger eller andet.
Tilmelding foregår som udgangspunkt altid i KlubOffice, undtagen Queens Cup, hvor man tilmelder sig pr. mail til clan@dbusjaelland.dk.
U10 efterårsserie 5:5
DBU Sjælland vil også i efteråret 2025 udbyde U10 forårs- og efterårsserien. Formatet tager udgangspunkt i DBU's fodboldfestivaller, som er en del af den overordnede børnestrategi.
Fælles for de fire nye stævneformater i forårs- og efterårsserien er, at de alle vil have fokus på et udviklende kampmiljø for U10 årgangen både på og udenfor banen.
Tilmelding foregår som altid via KlubOffice og hver runde har sin egen tilmeldingsfrist.

BonBon-Cup
BonBon-Cup spilles i år over to stævnedage - den 6. september og den 7. september 2025.
Og kan nu melde hold til BonBon-Cup 2025 - tilmelding foregår som altid i KlubOffice.
HUSK: Ved tilmelding skal I være opmærksomme på, at børn rykker en årgang op i løbet af sommerferien. Hold skal således tilmeldes den række/årgang, som passer på stævnetidspunktet (6. og 7. september 2025).

U6-U9 Fodboldfestivaler
I DBU's strategi for dansk børnefodbold er der seks lokomotiver, som skal rykke børnefodbolden fremad. Et af de lokomotiver er 'udviklingen af fodboldfestivaler', som skal være med til at skabe glæde hos børnene, inspirere trænere og indbyde til sparring med forældre i forhold til deres adfærd på sidelinjen.
DBU Sjællands fodboldfestivaler er sat i verden for at sikre sjove, anderledes og nytænkende kampmuligheder for børn på hele Sjælland. Derfor er det også alternative spille- og stævneformer, som tilgodeser forskellige typer af kompetencer i kampmiljøet - og som er med til at udvikle børnene på deres præmisser.
Vi udbyder løbende Fodboldfestival-stævner for U6-U9. Hold øje med KlubOffice, hvor vi lægger stævnerne op.
Spørgsmål til DBU Sjællands børnestævner?
Ved spørgsmål til børnestævner, så kan du kontakte nedenstående medarbejdere.

